dj wesele warszawa
Muzyka na wesele, studniówkę i bal – tylko z dj-em!
29 grudnia, 2016
Kantech
Systemy bezpieczeństwa a technologie Kantech, Zettler i American Dynamics
30 grudnia, 2016

Profesjonalne projektowanie ogrodów

Projektowanie i budowanie ogrodów aranżacja ogrodów Toruń kamień do ogrodu
Kiedy ruszasz przed swój dom zawsze znajdujesz nieładną, nieprzyjemną i zniechęcającą przestrzeń? Twoi przyjaciele niechętnie wpadają do Ciebie w gorących miesiącach? Nadeszła pora, by to poprawić! Jeżeli masz przed własnym domostwem niespożytkowaną połać, która wizualnie zdążyła szybko się upodobnić do amerykańskich slumsów, to powinieneś zatrudnić znanego projektanta ogrodów. Musi być to zdecydowanie ktoś, kto ma znakomite wyczucie stylu oraz kompetencje w realizowaniu takich rzeczy. Na stronach internetowych można odszukać sporo kuszących koncepcji na piękny i zachwycający ogród, m in. po australijsku, z zagospodarowaniem skrzynek drewnianych bądź palet. Jeżeli zatem chcesz, żeby powierzchnia naokoło Twojego domostwa nabrała kolorytu i zatrzymywała zazdrosny wzrok znajomych, czym prędzej zorientuj się w temacie kompozycji ogrodów.

Jakie elementy musi posiadać projekt ogrodu?

Wykreowanie wspaniałego i wzbudzającego podziw ogrodu składa się z kilku niezastąpionych kroków. Na wstępie musi zostać opracowany schemat wykorzystania przestrzennego. Chodzi tu w pierwszej kolejności o graficzne jego ukazanie, które zawiera granice rejonu, oznakowania informacyjne czy zasięgi wód. W następnej kolejności tworzy się specyfikację fotograficzną terenu, gdzie ma rozwinąć się ogród i stref z nim sąsiadujących. „Wypożyczona” firma ogrodnicza projektuje na tej podstawie indywidualny plan techniczny, jego przedstawienie graficzne oraz ramowy kosztorys.

Jakie moduły powinny być widoczne w schemacie technicznym ogrodu?

 • Roślinność, jaka zostanie spożytkowana w ogrodzie z przytoczeniem dokładnych gatunków i kolorem kwiatów
 • Rodzaj nawierzchni, przykładowo kamień ogrodowy
 • Niewielką architekturę, a mianowicie wszelakie sprzęty ogrodowe, zadaszenia oraz murki
 • Ujęcia wody
 • Układ gniazd oraz przebiegu instalacji elektrycznej
 • Typy podświetlenia, w tym liczbę lamp
 • Inne komponenty, jakie będzie można zauważyć na projekcie skweru
 • Szacunkową cenę ogrodu

Ogród klasyczny czy współczesny?

Do teraz najbardziej atrakcyjne to ogrody francuskie, holenderskie, i zen. Każdy spośród nich przedstawia totalnie niezależną wizję i styl. Przykładowo ogrody angielskie zorientowane są na prostotę oraz swobodę, francuskie – na stałe, symetryczne wzory oraz alejki biegnące przez środek zieleńca, natomiast japońskie – mają odtwarzać przyrodę, zaś nie ją ujarzmiać. Obecnie konstruuje się je z nastawieniem na oczekiwania klienta, zatem to jakie on ma pomysły na spożytkowanie przestrzeni własnej przyległej działki.

Wzorcowe wersje ogrodów

 • Ogrody współczesne – mające, m in. strefę do wypoczynku i uprawiania sportu
 • Ogrody dla rodzin – przystosowane zarówno do wymogów rodziców, jak i najmłodszych. Opracowane z ujęciem miejsc na odpoczynek, grę bądź spożywanie posiłków
 • Ogrody „nieformalne” – takie, w jakich jest szansa poczuć bliskość natury (np. ukryć się w cieniu drzew)
 • Ogrody mieszczańskie – nastawione przeważnie na praktyczność i posiadające wygodną strefę spokoju
 • W ostatnim czasie szczególnie rozpowszechnione stały się również ogrody skandynawskie, rustykalne, kolonialne czy art deco.

Dobre światło ogrodowe – jakie zainstalować?

Urokliwością zaprojektowanego ogrodu masz szansę upajać się nie tylko w czasie dnia, lecz również po zmroku. Wystarczy, że zaopatrzymy go w dogodne oświetlenie. Fajnym planem są ruchome lampy, które możesz ustawić w jakimkolwiek miejscu. Wszelkie ścieżki, schody, pomosty – mianowicie najbardziej uczęszczane rejony – powinny posiadać stabilne oświetlenie, m in. punktowe. Przestrzeń odpoczynku możesz wyposażyć w pojedynczą silną lampę z plafonierami. Jeśli w sąsiedztwie wcale nie ma jakichkolwiek źródeł prądu, można z dobrym rezultatem stosować oświetlenie solarne. W ciągu dnia skumulują one siłę pobieraną ze słońca, zaś po zmroku będzie można cieszyć się fajnymi efektami dekoracyjnymi. Niezłym pomysłem jest umieszczenie tzw. detektorów zmroku, które będą zapalały oświetlenie w konkretnym czasie bądź lamp-automatów z sensorem ruchu (zapalające się jedynie wówczas, kiedy w otoczeniu pojawi się człowiek albo zwierzę).

Ostatecznie:

Podczas planowania zieleńców nadzwyczaj istotne jest dopasowanie wszystkich komponentów, choćby tych najzwyklejszych. Dlaczego? Od nich uzależnione jest albowiem to, jakie sprawi na Tobie wrażenie. Strefa frontowa, altana, akwen, wszelkie ścieżki, podświetlenie oraz osłona muszą ze sobą współgrać. Jeżeli nie możesz przełożyć własnych planów na rzeczywistość, zaczerpnij z porad projektanta zieleńców. Pewnie w tym, czego Ty niestety nie masz możliwości do końca sformułować, on szybko się odnajdzie oraz podpowie Ci skuteczne rozwiązania. Pamiętaj, iż obok wymienionych uprzednio elementów, trzeba opracować z nim też zestaw sprzętów ogrodowych, akcesoriów ogrodowych (m in. przyborów do grilla) i wszystkich subtelniejszych dekoracji. Wcale nie warto projektować skweru w pojedynkę, zwłaszcza, kiedy nie wiemy co i w jaki sposób się robi. O wielu rzeczach możesz po prostu zapomnieć. Projektowanie ogrodów tylko iluzorycznie jest szybkie, proste i przyjemne. W końcu możesz zostać z rozkopaną posesją, która będzie wyglądać gorzej niż przed podjęciem robót. Osoba odpowiadające za projekt zieleńca bierze pod uwagę wszystkie elementy, jakie będą wywierały nacisk na jego rozrost. Prawdopodobnie zabrzmi to prozaicznie, głównie te pogodowe.

Strona używa cookies
Ok