mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości
Nieruchomości Toruń – Dom od developera
30 sierpnia, 2020
Kurs angielskiego - szkoła językowa Toruń
Angielski Toruń
30 sierpnia, 2020

Projektowanie ogrodu wymaga czasu i porządnego przygotowania. Zanim ogród będzie wspaniałym miejscem, gdzie odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki urokliwej atmosferze, budowanej przez obecność pięknych roślin, krzewów i drzew, dobrze zadbać o fundamenty i rozpocząć projektowanie ogrodu od zera. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jaki powinien być dobór roślin? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I — to najważniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w dostępnej przestrzeni, aby nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Nim zabierzemy się do działania, dobrze jest mieć ułożony plan.

ETAPY PROJEKTOWANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na jaki w szczególności należy zwrócić uwagę, jest sam teren, gdzie ma powstać projektowany ogród. Należy zebrać wszelkie informacje na temat tego, jaka jest przestrzeń, jakie ma granice i co już jest na niej dostępne. Taka wiedza pozwoli ocenić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co ważne, dobrze jest zorientować się we wszelkich czynnikach, jakie wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Będą to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale również sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do pierwszych prac nad ogrodem, należ również wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Projektowanie ogrodu zależne jest od takich czynników jak to, czy ogród ma jedynie pięknie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, gdzie domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę należy wziąć również to, czy w planowanym ogrodzie będą przebywać zwierzęta i dzieci oraz czy powinien być przystosowany dla osób niepełnosprawnych i starszych. Ponadto dobrze jest ocenić, czy konieczne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas wstawienie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy chcemy wyodrębnić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to warto ocenić w oparciu o zaplanowany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Następnym krokiem w projektowaniu ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich pożądanych elementów w terenie. W tym celu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wybranych elementów, jest znaczące, by ogród był atrakcyjny, a przy tym miał swój porządek i dawał użytkownikom pełną swobodę. Trzeba zatem podzielić ogród na części i ustalić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Trzeba jednak pamiętać, by unikać sztywnych granic. Fragmenty właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga również zadbania o możliwość swobodnego poruszania się. Warto zastanowić się, jak złączyć pojedyncze części ogrodu oraz wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj kluczowe jest wyznaczenie podjazdu, furtek i bramy, a także ścieżek, które połączą każdy z tych elementów w harmonijną całość. Warto pamiętać, aby nie przesadzić z ilością dróżek, ale również, by nie wykonać ich za mało. Na tym etapie można także wybrać rodzaj nawierzchni, która posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już konkretnym projektem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą konieczne, by otrzymać ogród w wybranym stylu. Dużą pomocą mogą stać się portale internetowe, dobre książki lub wsparcie specjalisty. Szkic wykonany w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny warto kreować od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być celne w stosunku do zamierzonego efektu tak, aby powstała spójna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Przydatne udogodnienia

Dzięki wiedzy, gdzie znajdą się konkretne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda docierała do skupisk roślin, krzewów i drzew, a zarazem nie zalewała ich zbytnio oraz, aby przewody elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu szczegółowego projektu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby oraz instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się jako pierwsze. W czasie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umiejscawiać je w odpowiednich odstępach, ponieważ każda z nich ma inne tempo wzrostu i mogłyby wzajemnie się zagłuszać.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają fachową wiedzę w zakresie świata roślin. To właśnie projektant pomoże właściwie dopasować je do wizji klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat ich wymagań siedliskowych i pielęgnacji, a dodatkowo podpowie, jakie rozmiary osiągną w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się również na znajomości ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez wszystkie etapy planowania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Ponadto wiele firm specjalizujących się w projektowaniu ogrodów proponuje usługi całorocznej pielęgnacji oraz sezonowego serwisu systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, zawsze można liczyć na pomoc z ich strony, by raz założony ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć przez lata.

Strona używa cookies
Ok