Kantech
Systemy bezpieczeństwa a technologie Kantech, Zettler i American Dynamics
30 grudnia, 2016
Pozycjonowanie stron internetowych Wysoka pozycja w rankingu Google kampanie promocyjne
Internetowe kampanie reklamowe
8 stycznia, 2017

Wszystko o projektowaniu ogrodów

Seedart projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodów to niełatwa sztuka, więc warto zlecić to specjaliście, który zdobył już odpowiednie podejście, obszerną wiedzę na ten temat i zmysł estetyczny. Jeśli zależy Ci, aby Twój ogródek stał się nie tylko estetyczny, lecz też wytrzymały oraz praktyczny, musisz pamiętać o tym, że zakładanie ogrodów nie polega tylko na finezyjnym zorganizowaniu miejsca dla krzewów oraz rabatek. To również inne kwestie, które pokrótce przedstawimy w tym tekście. Także bardzo zapraszamy do zaznajomienia się z tym artykułem na temat projektowania ogrodów.

Projektowanie ogrodów a potrzeby domatorów

Przed tym, jak architekt zacznie przygotowywać projekt zieleni, na początku przestudiuje z Tobą, jaką funkcję ma realizować Twój ogród. Czy przykładowo ma być to przestrzeń rozrywkowa, np. z grillem i placem pod stół czy może przestrzeń użytkowa, gdzie można hodować owoce i ogródek warzywny Niewątpliwie opcji jest masa i w zależności od tego, czego oczekujesz, taki układ będzie przygotowany.

Planowanie terenu w projektowaniu ogrodów

Spraw, o których należy myśleć w trakcie tworzenia planu ogrodu, jest faktycznie mnóstwo. Przykładowo powierzchnia, którą posiadasz. Przemyślany projekt ogrodu jest w stanie optycznie zwiększyć powierzchnię czy ukazać wykorzystanie terenu w taki sposób, by był on dla domowników jak najbardziej praktyczny.

Co może znaleźć się w takim projekcie? Projekt ogrodu prócz roślin bierze pod uwagę wiele opcji, w tym również ozdoby, czyli drogi z kamyczków, wodospady, pergole, czy popiersia. Pomijającnaturalnie pewne utrudnienia (metraż lub miejsce) projektowanie ogrodów pozwala opracować taki ogród, który będzie nie tylko powodem do uśmiechu lecz stanie się również miejscem wypoczynku.

Projektowanie ogrodów może odzwierciedlać rozmaite style w architekturze krajobrazu. Tym samym przed Twoim domem może znajdować się:

  • ogród regularny (ogród proporcjonalny) – wyróżniający się doskonałym porządkiem, niezwykle często wzbogacony jest o rzeźby, ostrzyżone krzaki a także dywany kwiatowe. Pierwowzorem takiego ogrodu jest ogród w stylu francuskim,
  • ogród nieregularny – określa go styl odwzorowujący naturalność, w takim ogrodzie rośliny mają sprawiać wrażenie, że nie były sadzone przez ogrodnika. Taki ogród przeważnie wzbogaca się kamieniami, skalniakami i tym podobne tak jak w angielskich ogrodach,
  • ogród mieszany – czyli typ ogrodu, który łączy w sobie wyżej wymienione cechy.

Inaczej będą również planowane ogrody, które mają powstać w danym otoczeniu. Bierze się tu pod uwagę głównie trzy rodzaje otoczenia (stąd także nazwy takich ogrodów): ogród w przestrzeni miejskiej, ogród podmiejski i ogród wiejski. Wyróżniają się one między innymi metrażem, przeważnie jest tak, że ogród miejski będzie stosunkowo mniejszy niż ten obecny na prowincji. Zatem odmiennie powinno się podejść do mniejszego ogrodu, a inaczej do większego, ponieważ nie każdy styl będzie tu adekwatny. Oczywiście ekspert zasugeruje Ci, który wygląd ogrodu będzie najlepiej odpowiadać do miejsca i formy terenu lub zasugeruje Ci całkowicie odmienne, oryginalne rozwiązanie.

O czym należy pamiętać podczas projektowania ogrodów?

Trzeba jednak mieć na uwadze, że autorska koncepcja nieczęsto może być w pełni przygotowana przez projektanta. Projektowanie ogrodów wymaga również tego, aby uważać na elementy środowiskowe, które mają kluczowy wpływ na to, które rośliny będą się w ogrodzie dobrze czuły. Rośliny występujące w naturze wyłącznie w pewnych terenach (na przykład rośliny egzotyczne, rośliny górskie itp.) mogą się nie przyjąć w polskim klimacie nie tylko ze względu na klimat, ale też na bakterie.

Podczas ogrodów trzeba również ocenić sprawę tego, ile czasu będziesz się nim zajmować, czyli ile godzin zamierzasz przeznaczać na dbanie o ogród. Jeśli nie masz determinacji do tego lub szczerze nie masz sił, architekt zaadaptuje zieleń w taki sposób, by odpowiadały one Twoim oczekiwaniom, lub inaczej były to przykładowo rośliny nietrudne w utrzymaniu (często są to krzewy iglaste, czyli świerki, cyprysy.

Najpierw badanie terenu, potem projektowanie ogrodów

Nim plan ogrodu zostanie Ci nakreślony, projektanci muszą wcześniej zorientować się w tym, jakie warunki panują w Twoim ogrodzie. Polecany architekt krajobrazu zrobi:

    • badania terenu pod kątem cech gleby,
    • analizę nasłonecznienia i zacienienia terenu,
    • analizę ukształtowania terenu (nachylenie itp.).

Po wyznaczeniu Twoich wymagań, sprawdzeniu możliwości i przestudiowaniu gruntu, specjalista może nareszcie zająć się tym, na czym najbardziej Ci zależy, czyli projektowaniem ogrodu.

Projekt ogrodu w formie graficznej

Przewagą zlecania projektowania ogrodów jest to że po poznaniu detali, projektant przygotuje dla nas wizualizację ogrodu, więc przedstawienie ogrodu w formie graficznej. Niezwykle często są to schematy w postaci symulacji 3D, która ukaże nie tylko model ogrodu, ale także jego barwę z uwzględnieniem środowiska.

Komu zlecić projektowanie ogrodów?

To najważniejsze sprawy, jeśli chodzi o projektowanie ogrodów. Więcej informacji na temat projektu Twojego ogrodu otrzymasz w firmie wyspecjalizowanej w projektowaniu ogrodów. Zatem jeśli zależy Ci na efektywności, profesjonalnej pomocy i atrakcyjnym ogrodzie, zdecydowanie zobacz możliwości, które gwarantuje  projektowanie ogrodów, a na pewno się nie rozczarujesz.

Strona używa cookies
Ok