Implanty – Toruń
26 sierpnia, 2020
Pojazd uprzywilejowany jakie ma przywileje
28 sierpnia, 2020

Przegląd systemów nawadniania ogrodów

Kiedy chcemy, aby ogród pięknie wyglądał, najistotniejszym elementem, jaki utrzyma go w dobrym stanie jest nawadnianie. To za mało, by dbać o rośliny przycinając je, czy dopasowując ich warunki glebowe. Każdy ogród wymaga wody, niestety zwyczajne metody nawadniania nie dość, że pochłaniają sporo czasu i wysiłek, to obok tego wymagają stałego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Średnio ocenia się, że tak samo jak z wyrównywaniem trawy, nawadnianie ogrodu pożera najwięcej czasu pośród innych zabiegów pielęgnacyjnych. Ze względu na to wymyślono systemy nawadniania ogrodów, które będą „pamiętały” o konieczności nawodnienia roślin, ale także mogą dopasowywać ilość wody.

Tradycyjne metody nawadniania ogrodów

Częste korzystanie ze zwyczajnej konewki zajmuje niezwykle dużo czasu i sprawdzi się jedynie w niewielkim ogrodzie, ze względu na to wiele osób co najmniej podejmuje zakup ogrodowego węża. To zdecydowanie bardziej komfortowe, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom można podpiąć wąż pod kran, co zdecydowanie upraszcza dotarcie do każdego zakątka ogrodu, biegania z konewką i stałego dolewania wody. Do ręcznego podlewania z węża możemy dołączyć pistolet, jaki pozwala na dopasowanie ciśnienia wody, a także zatrzymanie strumienia bez konieczności odcinania kranu, a także specjalne ogrodowe zraszacze, które podczepia się pod wąż i które też usprawniają nawodnienie ogrodu i znacznie zminimalizują wkład ludzkich rąk.

Jeśli jednak zależy nam na znacznym zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, warto zakupić system nawodnienia . Jednym z najtańszych jest specjalny elektroniczny sterownik montowany na kran, co pozwala na programowanie momentu zraszania. Minusem tego rowiązania są widoczne rozłożone po powierzchni ogrodu węże i niemożliwość rozbudowy systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w ciągłym nawodnieniu nie oznacza jednak, że musimy przyzywczaić się do widocznych. Aplikacja obszernego systemu nawadniania będzie dobra nie tylko w ogromnych ogrodach, ale też w średnich i mniejszych. System nawadniania wymaga co prawda przyszykowania w postaci rozplanowania i montażu pełnego systemu. Z reguły system umieszczany jest pod powierzchnią ziemi. Konieczne jest zainstalowanie programatora, systemów przenoszących wodę, podpięcia do instalacji wodnej w formie zaworów, a do tego zraszaczy, które będą odpowiadały do rozprowadzenia wody po samym ogrodzie. Nie trzeba się martwić tym, że system ma zostać rozłożony przed projektem ogrodu.

Zraszacze ogrodowe do nawadniania

Pośród ogrodowych zraszaczy kupimy kilka różnych rodzajów, które można wykorzystać do nawodnienia ogrodu. Sprawdzają się one wspaniale jako część składowa pełnego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są bardzo znane ze względu na to, że ich największą zaletą jest równe nawodnienie wybranej części ogrodu. Zaopatrzone w nadające kształt strumienia sterowniki oraz dysze odpowiedzialne za siłę wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one bardzo niskie, ale ich podstawową zaletą uznajemy to, że po ukończeniu pracy chowają się pod powierzchnią ziemi. Z kolei zraszacze niewynurzane są na stałe widoczne na powierzchni .

Zraszacze ruchome – przede wszystkim są wybierane, dlatego że mogą zostać wyregulowane w obrębie 360o. Kapitalnie przydadzą się w nawodnieniu trawy i mają wiele funkcji i są wyższe pod względem jakości od zraszaczy stałych. Bardzo polecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Zasięg wody może docierać 3-22 metrów, a dodatkowym plusem tego systemu jest to, że możemy nawadniać w określonym momencie tylko wybrany sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim służą kreowaniu delikatnej mgiełki, z uwagi na to okażą się najlepsze w przypadku roślin, które nie potrzebują zbyt dużej ilości wody.

Nawadnianie liniami kroplującymi

Drugim typem systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Przeważnie stosowane są przy podlewaniu korzeni roślin. Ze względu na to będą dobre do nawadniania żywopłotów, drzew, ozdobnych krzewów i warzywników. Zaletą takiego systemu nawadniania jest to, że nie zrasza liści, łodyg ani kwiatów, za sprawą czego nie dojdzie do poparzenia roślin. Dodatkowo jest to system całkowicie ekonomiczny, ze względu na ograniczenie marnowania wody. Linie kroplujące stworzono z kabli ze specjalnymi kroplówkami, które kroplują wodę. Kroplowniki oszczędnie nawadniają rośliny dostarczając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Sprawdzają się zaledwie na niewielkich przestrzeniach, do nawadniania niewielkich skalniaków, rabat kwiatowych, czy niezbyt rozbudowanych żywopłotów. Dużym plusem jest możliwość prostej instalacji i samodzielnego wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące sprawdzają się przede wszystkim w ogrodach, w których rośliny rosną nieregularnie

Usługi ogrodnicze Toruń

Strona używa cookies
Ok