Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta – Inwentaryzacja budynku i przyłączy
8 sierpnia, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Ceny zabiegów stomatologicznych
15 sierpnia, 2019

Usługi ogrodnicze

Projektowanie ogrodów Toruń - Firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodu wymaga czasu i dobrego przygotowania. Nim ogród będzie wspaniałym miejscem, gdzie przyjemnie będzie odpocząć, dzięki przyjaznej atmosferze, zawdzięczanej przez otoczenie wspaniałych roślin, drzew i krzewów, warto zadbać o fundamenty i rozpocząć projektowanie ogrodu od zera. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I najważniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w przestrzeni do zagospodarowania, by nie było ich, ani za dużo, ani za mało? Nim przystąpimy do działania, dobrze jest mieć ułożony plan.

PROJEKTOWANIE OGRODU – KROK PO KROKU

Analiza terenu

Głównym elementem, na jaki w szczególności trzeba zwrócić uwagę, jest sam teren, gdzie ma powstać projektowany ogród. Trzeba zebrać wszelkie informacje na temat tego, jaka jest przestrzeń, jakie są jej granice i co już się na niej znajduje. Taka wiedza pozwoli sprawdzić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co istotne, dobrze jest rozeznać się we wszelkich czynnikach, jakie wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Są to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale także sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do pierwszych działań nad ogrodem, trzeba również wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Projektowanie ogrodu zależne jest od tego, czy ogród ma tylko pięknie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, gdzie domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę należy wziąć także to, czy w projektowanym ogrodzie będą bawić się zwierzęta i dzieci oraz czy powinien być przystosowany dla osób niepełnosprawnych i starszych. Ponadto warto ocenić, czy konieczne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, taras lub altana), czy interesuje nas wstawienie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy chcemy wydzielić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to dobrze ocenić w oparciu o zaplanowany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym krokiem w projektowaniu ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich chcianych elementów w terenie. Z tego powodu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest znaczące, by ogród był atrakcyjny, a przy tym miał swój porządek oraz dawał użytkownikom zupełną swobodę. Trzeba zatem podzielić ogród na części i nakreślić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Trzeba jednak uważać, by unikać sztywnych granic. Fragmenty dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga także zadbania o możliwość wygodnego poruszania się. Trzeba pomyśleć o tym, w jaki sposób połączyć pojedyncze części ogrodu i wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj kluczowe jest zaprojektowanie podjazdu, bramy i furtek, a także ścieżek, które złaczą wszystkie te elementy w spójną całość. Trzeba pamiętać, aby nie przesadzić z ilością ścieżek, ale również, by nie wykonać ich zbyt mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też rodzaj nawierzchni, która posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już konkretnym projektem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą konieczne, by uzyskać ogród w upragnionym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą stać się dobre książki, portale internetowe lub wiedza specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny dobrze kreować od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do zaplanowanego efektu tak, by powstała spójna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Systemy nawadniania i oświetlenia

W oparciu o wiedzę, gdzie znajdą się poszczególne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda dostawała się do skupisk drzew, krzewów i roślin, a zarazem nie zatapiała ich przesadnie oraz, aby kable elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu szczegółowego projektu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby oraz instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się jako pierwsze. W czasie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umiejscawiać je w odpowiednich odstępach, ponieważ wszystkie mają odmienne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają szeroką wiedzę na temat świata roślin. To projektant pomoże właściwie dopasować je do oczekiwań klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat ich wymagań siedliskowych i pielęgnacji, a dodatkowo oceni, jakie rozmiary uzyskają w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się również na wiedzy na temat uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez każdy z etapów projektowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Ponadto część firm specjalizujących się w planowaniu ogrodów proponuje usługi całorocznej pielęgnacji i serwisu sezonowego systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, klient może liczyć na pomoc z ich strony, aby raz zaprojektowany ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć przez lata.

Strona używa cookies
Ok