dj na wesele łódź piosenki weselne wodzirej gdańsk
Wspaniała muzyka na Twoje wesele, czyli co może zrobić dla Ciebie DJ
27 kwietnia, 2017
dj bydgoszcz dj na wesele dj na imprezy w bydgoszczy
Bezalkoholowe wesele tylko z dobrym dj-em
2 maja, 2017

Adwokat radzi – nie spłacaj przedawnionych długów

prawnik toruń skuteczny adwokat kancelaria adwokacka przedawnione długi

Specyfika funkcjonowania firm windykacyjnych

Ogromna ilość przedsiębiorstw windykacyjnych jest kierowana przez osoby, które odbyły studia prawnicze, lecz nie posiadają aplikacji. Z tego względu posiadają ramową wiedzę z obszaru prawa cywilnego. Zdobywanie różnego charakteru długów wymaga mocniejszego zaangażowania i kompetencji, którego w zasadzie nie można uzyskać przy użyciu innych strategii, jak w czasie praktyk w biurze u „dojrzalszych” znajomych po fachu. W tym przypadku konieczny jest adwokat, który dokładnie będzie wiedział, jakie czynności warto jest przedsięwziąć. Przedsiębiorstwa windykujące długi zazwyczaj nie przyjmują żadnej „przedpłaty” oraz wyrażają zgodę jedynie na odsetek od „ściągniętej” wierzytelności. Zazwyczaj jest to od około 20% do plus minus 50% całkowitej sumy. To oczywiście fakty tyczące się Kontrahentów. Oni po prostu nie muszą tak naprawdę robić żadnych kroków, poza czekaniem na wypłacenie części wierzytelności przez omawianą firmę. A co w takim momencie ma miejsce z trasatem?

Nierzetelne firmy, czyli tysiące wezwań do zapłaty

Musimy w aktualnym miejscu rozróżnić dwie sytuacje: gdy któraś osoba ledwo co została wierzycielem i długi przedawnione, których absolutnie nie musimy uiszczać. W pierwszym przypadku wierzyciel musi koniecznie oddać niespłacone zobowiązania pod rygorem procesu sądowego, wydania werdyktu, zabrania wszelkich funduszy przez komornika oraz w konsekwencji sfinansowania dużo wyższej kwoty niż pierwotna. Jeśli chodzi o długi przedawnione, to w ogóle nie należy zwracać długu – taką wskazówkę otrzymamy od dowolnego prawnika. Niestety przeważająca część spółek dochodzących wierzytelności nie prosi już o wypłacenie wspomnianego zadłużenia, ale straszy dłużników szkodliwymi efektami ich nieuiszczenia. Dokonują tego za pomocą listów, jakie raz za razem lądują w skrzynce, kilku identycznych informacji e-mail i nieustannych kontaktów telefonicznych z numerów zastrzeżonych. Często komunikaty są ujęte w taki sposób, ażeby wierzyciel pomyślał, że faktycznie musi coś sfinansować. Mnóstwo w nich niejasnych dla „typowego zjadacza chleba” wyrażeń typu „fundusz niestandaryzowany” i „fundusz sekurytyzacyjny”. Co właściwie w takiej sytuacji należy zrobić?

Długi, które trzeba zapłacić

W takiej sytuacji powinniśmy uzyskać pozew o uregulowanie należności z sądu (jeśli długu w ostatnim czasie nie pokryliśmy). W ogóle zawiadomienia z sądu nie można zaniedbywać, bo po jakimś czasie (zatwierdzenie) posiada ono moc egzekucyjną. Gdy informacje włączone w pozwie są nieprawdziwe albo przyłączono do pozwu nieprawdziwe formularze – tym bardziej należy odpowiedzieć. Trasat ma podstawę, aby się wzbraniać, przykładowo gdy doszło do dezaktualizacji wierzytelności. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy prawnej albo udać się do wyszukanej Kancelarii Adwokackiej w Bydgoszczy, która wyjaśni nam, które przedsięwzięcia będą najkorzystniejsze. Cesjonariusz, jaki dochodzi swoich należności, posiada obowiązek przedstawić w trakcie sprawy w sądzie dowody, przykładowo wypisany mandat za przebiegnięcie przez ulicę.

Przedawnione długi, czyli jak odeprzeć atak socjotechniczny

Instytucje windykujące długi nie posiadają zupełnie jakichkolwiek praw. Ma je sąd, sekwestrator, pełnomocnik – jednak nie placówka zajmująca się inkasowaniem przestarzałych wierzytelności. Jeżeli zatem przyjęliśmy wezwanie do zapłaty od wspomnianego podmiotu, nie wolno wykonywać takich czynności:

1. Nie wolno odpowiadać na pisma, e-maile oraz odbierać komórki, bo będzie to równoznaczne z trwaniem długu (którego absolutnie nie trzeba zwracać)

2. Jeżeli zaprezentowana spółka kontaktuje się telefonicznie, powinniśmy mieć na uwadze to, iż cała konwersacja będzie zarejestrowana – a to w niektórych przypadkach może tylko dać negatywne konsekwencje. Wcale nie dawajmy się nagrywać, wcale nie wchodźmy w żadne rozmowy z windykatorami z call center. Zwyczajnie przerwijmy połączenie, szczególnie jeśli nie jest widoczny konkretny numer telefonu.

3. Krótko mówiąc nie dajmy się dręczyć! W przypadku przedawnionych zadłużeń nigdy nie wysyłajmy zawiadomień odwoławczych, próśb uiszczania zadłużenia rozłożonego na raty, pomysłów prolongowania czasu spłaty długu etc. Nie dajmy się również nabrać na mediacje, zatem „promocje” i „rabaty” tyczące się przedawnionych długów.

4. W ogóle nie wysyłajmy minimalnej kwoty na rachunek rozliczeniowy spółki windykacyjnej, chociażby jednej złotówki. Bo w takiej sytuacji zadziała cała machina dochodzenia zadłużeń. Spłacenie chociażby wyjątkowo małej ilości pieniędzy jest równoważne z tym, że dług akceptujemy.

5. W przypadku kiedy przyjęliśmy tajemnicze zawiadomienie, zwróćmy się do adwokata, który wyklaruje nam indywidualne jego komponenty.

Powinniśmy ponadto wspomnieć o tym, że wierzytelności stare możemy opłacić dobrowolnie. Fundusze nie znajdą się jednak na rachunku w banku pierwotnego pożyczkodawcy, ale jednostki, jaka niniejszy dług w późniejszym okresie kupiła. Dobrze jest w tym przypadku zadać sobie istotne pytanie: czy powinniśmy płacić? Zapłacenie pierwszemu kredytorowi przestarzałego długu ma sens, ale płacenie instytucjom, które od siebie nawzajem odkupują długi oraz liczą na krótkoterminowy profit – najprawdopodobniej nie. Zwłaszcza, iż większość pozwala sobie na liczne nadwyrężenia polskiego kodeksu.

Jeżeli zainteresował Cię ten temat i zamierzasz obejrzeć, jak na przykład prezentuje się specjalistyczna witryna prawnika, możesz kliknąć tu – Kancelaria adwokacka Bydgoszcz

Strona używa cookies
Ok