kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe
Okiem prawnika – dziedziczenie spadku
14 kwietnia, 2017
wynajem telebimu cena telebimy wynajem telebim
Nowoczesne telebimy na imprezy masowe
16 kwietnia, 2017

Dobry prawnik pomoże odzyskać alimenty

prawnik toruń adwokat toruń odzyskiwanie alimentów na dziecko

Co trzeba zrobić, by znów otrzymać alimenty?

W przypadku kiedy od mniej więcej czterech miesięcy na rachunku rozliczeniowym wcale nie zostały zaksięgowane alimenty na córkę, możemy podjąć odpowiednie kroki, aby je odebrać. Niestety wielekroć różnorakie sprawy innych ludzi obrazują jak jest to uciążliwe i ile można równocześnie mieć nieprzespanych nocy. W wypadku zaakceptowania „układu” środki powinny zawsze docierać systematycznie. Niemniej w sytuacji decyzji sądu – nie zawsze tak to się toczy. Błyskawicznie po orzeczeniu rozwodu byli współmałżonkowie zazwyczaj nie chcą ze sobą „polemizować”, i bywa też tak, że jedno zmienia miejsce pobytu, np. wyjeżdża za granicę. Narzekają na to oboje i malutkie dziecko, jakie powinno mieć zagwarantowane odpowiednie warunki egzystowania. Alimenty wcale nie są „wymysłem”, za pomocą którego można zaspokajać subiektywne fanaberie. Są pozostawione wyłącznie dla dziecka. To małe dziecko jest prawdziwym odbiorcą tychże środków finansowych nawet w takich okolicznościach, kiedy świadomie nimi nie włada. W jaki sposób zadziałać w sytuacji, gdy przez dwa lub trzy miesiące zostało zarejestrowanych kilka groszy z tytułu alimentów na dziecko?

W pierwszej kolejności należy omówić to z byłym małżonkiem, nawet w przypadku kiedy jest to nadzwyczaj uciążliwe. Wyjaśnienie motywacji natychmiast zapewnia perspektywę obrania dalszej taktyki. Jeżeli to bynajmniej nie poprawia sytuacji, stykamy się z przemocą lub ciszą, możemy wynająć rzetelnego adwokata, który „zaopiekuje się” męczącą nas kwestią „od A do Z”. Powinna to być zaufana osoba, a mianowicie taka która wstawi się za nami, będzie wspierać na każdym kroku i wyjaśni wszelakie niedogodności prawne.

Pierwsza opcja – komornik

Możemy niezależnie dobrać komornika, u którego złożymy formularz egzekucyjny. Najlepiej kierować się miejscem biura oraz ilością zainteresowanych, których komornik musi obligatoryjnie obsłużyć w tzw. „obszarze”. O detale wystarczy zapytać zaufanego prawnika, który skontroluje, które kancelarie będą potrafiły owocnie przystąpić do zagarnięcia mienia… oraz są najbliżej wierzyciela. Dobrze jest wprowadzić wszystkie wiadomości, jakie posiadamy o byłym małżonku – oznaczenia rachunków bankowych, ubezpieczeń, obligacje, adres zamieszkania, nazwę firmy i informacje w sprawie posiadanych nieruchomości. Mówiąc w skrócie, jeśli dowiedzieliśmy się, iż były mąż ma jakiś majątek (choćby ten zagorzale skrywany), wolno nam wszystko zgłosić.

Daremna egzekucja nie jest zgodna z tym, że bynajmniej nie mamy aktualnie żadnych możności na odebranie zasobów finansowych. W wypadku, gdy dopełniamy założenia dochodowe, jesteśmy w stanie wnioskować o pieniądze z Funduszu Alimentacyjnego. Egzekucja bezproduktywna to inaczej nieprzyjęcie alimentów na syna przez dwa miesiące. „Z urzędu” będą przyjęte odpowiednie działania wobec zadłużonego. Na wstępie były partner zostanie poproszony do wytłumaczenia sprawy. Musi gruntownie zaprezentować swoją sytuację osobistą i materialną, np. powód niepłacenia alimentów. W dodatku będzie od niego wymagane dostarczenie zeznania majątkowego.

W sytuacji, kiedy były małżonek nie ma pracy bądź na darmo poszukuje zatrudnienia, musi wpisać się jako osoba bez pracy w Urzędzie Pracy. Musi dodatkowo przyjąć propozycję pracy zarobkowej, gdyż w innej sytuacji będzie uznany za „umywającego ręce od zobowiązania alimentacyjnego”. Skoro założył firmę, jaka nie zapewnia żadnych dochodów, też musi dokonać rejestracji, lecz w tym momencie jako „osoba poszukująca pracy”. Jeśli dłużnik przeprowadza wszystkie wymienione czynności (to znaczy „współpracuje”), w zasadzie nie możemy zupełnie nic więcej zrobić. Nawet, jeśli środków finansowych ciągle nie ma. Właściwe czynności przeprowadza się wtedy, gdy przez przeszłe minimum pół roku nie uiścił on więcej aniżeli 50% alimentów.

W jakich sytuacjach dłużnik jest ścigany?

W przypadku kiedy były małżonek permanentnie wstrzymuje się od uiszczania alimentów na niepełnoletnie dziecko, w końcu jest trasatem poszukiwany przez Policję. W takiej sytuacji musimy złożyć kwestionariusz o ściganie za oszustwo z art. 209 paragrafu 1 Kodeksu karnego. Chodzi w tym miejscu zwyczajnie o „upartą niealimentację”, to znaczy takie sytuacje życiowe, gdzie były małżonek w ogóle nie planuje opłacać, alimentów, bo „nie jest w humorze” oraz w zasadzie nie ma jednocześnie jakichkolwiek rozsądnych kontrargumentów (wszystko musi koniecznie objaśnić nam nasz prawnik). Prócz tego można złożyć prośbę do starosty, aby zatrzymano prawo jazdy takiemu „winowajcy” i wprowadzono go do rejestru dłużników. Krótko mówiąc nie będzie miał opcji uzyskać w ogóle kredytu z banku, oprócz rozpowszechnionych ekspresowych pożyczek bez BIK, BIG, ZUS, US…

W przypadku kiedy wiemy, że dłużnik bez wątpienia miał dorobek, jednak wręczył go któremukolwiek członkowi rodziny, wtedy możemy wnieść należyty pozew: skargę pauliańską (o której informuje prawo cywilne) bądź zawiadomienie o popełnieniu nadużycia, jakie ma za zadanie ograniczyć zaspokojenie roszczeń wierzycieli. Powinniśmy ponadto wnioskować o „alimenty od rodziców dłużnika”, jeśli on nie jest zupełnie w stanie ich regulować.

Jeśli chcesz dowiedzieć się dużo więcej, kliknij w ten link – www.prawnik-torun.net

Strona używa cookies
Ok