adwokat toruń prawnik toruń
Kancelaria notarialna – porady profesjonalnego adwokata
30 marca, 2017
wyszczuplanie ciała odchudzanie toruń płaski brzuch
Płaski brzuch, czyli jak się odchudzać
1 kwietnia, 2017

Obowiązek alimentacyjny – wynajmij skutecznego adwokata

Adwokat Kancelaria Adwokacka Toruń Alimenty

Co zrobić, by dostać alimenty na dziecko?

Zobowiązaniem wszystkich rodziców jest utrzymanie dziecka aż do momentu ukończenia przez nie 18 lat, natomiast w przypadku dzieci upośledzonych obowiązek owy mówiąc w skrócie nie ustaje praktycznie nigdy. Tak długo jak dziecko w ogóle nie może pokrywać kosztów utrzymania samo, a więc zagwarantować sobie wszelkich niezbędnych środków do życia, wówczas właśnie rodzice koniecznie muszą spełniać owy obowiązek. Jedynie w przypadku, gdy fundusze dziecka jest wystarczający i powinien mu zapewnić niezbędne rzeczy, wtedy rodzice nie są zobowiązani płacić na nie alimentów. Niemożność dziecka do samodzielnego utrzymania się jest fundamentalnym motywem wyrokowania przez sąd alimentów.

Niewątpliwie najpierw rzecz prezentuje się w taki sposób, że jedno z rodziców wędruje do którejkolwiek spośród Kancelarii Adwokackich w Toruniu oraz pyta o pomoc przy pisaniu pozwu o rozwód i o pośredniczenie podczas rozpraw. Dopiero w dalszej kolejności na któregoś z byłych partnerów są nakładane alimenty.

Omawiane zobowiązanie funkcjonuje od momentu narodzin potomka aż do momentu, kiedy będzie ono w stanie funkcjonować bez pomocy. Usamodzielnienie się w zasadzie nie jest równoznaczne z ukończeniem 18 lat i otrzymaniem dowodu osobistego. W rzeczywistości żaden kodeks nie określa jaka jest granica wieku, ponieważ każdy przypadek musi obligatoryjnie być rozpatrzony indywidualnie. Przykładem będzie z pewnością zgłoszenie się ojca do kancelarii notarialnej w sytuacji niewypłacania alimentów, gdyż był on pewien, że ukończenie przez syna 18 lat jest równoznaczne z zaprzestaniem ich pokrywania. W czasie konwersacji wychodzi na jaw jednak, iż niepełnoletnie dziecko się uczy lub ma umiarkowany stopień niepełnosprawności i absolutnie nie będzie mogło się uniezależnić wskutek ciężkiej choroby, przykładowo fizycznej i psychicznej.

Kiedy rodzice muszą płacić alimenty?

Jest co najmniej kilka przypadków, jakie bynajmniej nie zwalniają rodziców z obowiązku uiszczania alimentów. Jedną z nich jest ożenek (bądź zamęście) z równorzędną niemożliwością autonomicznego utrzymania się. Naturalnie na początku partnerzy razem współdziałają we wszystkich istotnych sprawach, zatem jeśli któreś spośród nich zarabia bardzo dużo oraz jest w stanie współmałżonka utrzymać, wówczas rodzice absolutnie nie powinni już wspomagać dziecka. Jeśli jednak stykamy się z sytuacją odwrotną – małżonek wcale nie może dać środków do życia obojgu – wtedy rodzice są zobowiązani pomóc. Często sytuacja jest jednak tak złożona, że rada specjalistycznej kancelarii jest praktycznie nieodzowna.

Alimenty koniecznie muszą pokrywać rodzice na swoje niewidome dziecko, jakie krótko mówiąc nie może na własną rękę na siebie zarabiać. Ma grupę inwalidzką lub niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. I nie ma w tym miejscu znaczenia powód wspomnianego stanu rzeczy, np. kiedy dziecko nadużywa napojów wysokoprocentowych czy zażywa narkotyki. Innymi słowy, dziecko z trwałą wadą ruchową albo psychiczną muszą utrzymywać matka i ojciec. Czasami do prawników z Torunia chodzą rodzice, którzy wcale nie chcą takiego dziecka utrzymywać oraz działają w taki sposób – niewątpliwie ironicznie – by nie uiszczać alimentów oraz wyswobodzić się od „balastu”.

Osiemnastoletnie dziecko powinno otrzymywać alimenty też wtedy, gdy ukończyło 18 lat, nie uczy się w żadnej szkole, nie zostało nigdzie zatrudnione i krótko mówiąc nie potrafi znaleźć pracy. Jeżeli chce pozyskać alimenty od swoich rodziców, musi zdecydowanie okazać, że jego sytuacja materialna jest dramatyczna, przykładowo żyje w ubóstwie.

Alimenty z całą pewnością otrzyma każde dziecko, jakie pobiera naukę, przykładowo w szkole zawodowej czy na uniwersytecie. Naprawdę, póki dziecko uczy się jeszcze, rodzice mają obowiązek uiszczać alimenty. Ustąpienie zobowiązania alimentacyjnego ma miejsce wyłącznie w jednym przypadku – gdy córka, mimo iż chodzi do szkoły – jest w stanie samo się utrzymać.

Alimenty – kiedy nie trzeba ich płacić?

Matka i ojciec absolutnie nie powinni opłacać alimentów w takiej sytuacji, kiedy dziecko posiada takie dochody, że może pokryć wszelkie koszty utrzymania, np. spłacić mieszkanie, jedzenie, podłączenie do Internetu i różne inne konieczne do odpowiedniego bytowania rzeczy. Dochodem nie musi koniecznie być w tym przypadku wyłącznie zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, lecz również zasiłek pielęgnacyjny, stypendia pobierane na uniwersytecie bądź dochody pozyskiwane przez pracujące rodzeństwo. Częstokroć na skutek sporów z którymś z rodziców dochodzi do kolejnych rozpraw przed sądem. Syn angażuje któregoś z adwokatów z Torunia oraz rywalizuje z rodzicami, ponieważ posiada pracę zarobkową w rozmiarze 1/5 etatu etatu i nie posiada praktycznie środków do życia.

Obowiązek alimentacyjny mija niekiedy przed osiągnięciem przez dziecko dojrzałości, jednakże takie okoliczności są niesamowicie rzadkie. Młody człowiek musi koniecznie ukończyć edukację i uzyskać zawód, dzięki któremu będzie miało szansę zapewnić środki do życia mówiąc w skrócie nie tylko sobie, lecz również bliskiej rodzinie.

To trzeba mieć na uwadze

Wielkość alimentów zależy od paru podstawowych czynników: uzasadnionych oczekiwań dziecka, perspektyw zarobkowych rodziców, zdolności materialnych rodziców, zakresu alimentów – bierze się tutaj pod uwagę samodzielne staranie się rodzica w kwestii utrzymania dziecka.

Jeśli zaciekawił Cię ten artykuł, planujesz wiedzieć dużo więcej o poradach prawnych i pozostałych usługach udzielanych przez reprezentantów, wejdź w link z boku – Adwokat Toruń – a na pewno odnajdziesz dokładnie to, czego szukasz.

Strona używa cookies
Ok