toruńska kancelaria notarialna dobry notariusz pomoc notarialna
W jakich sprawach może doradzić nam notariusz?
12 kwietnia, 2017
prawnik toruń adwokat toruń odzyskiwanie alimentów na dziecko
Dobry prawnik pomoże odzyskać alimenty
16 kwietnia, 2017

Okiem prawnika – dziedziczenie spadku

kancelaria adwokacka prawnik toruń prawo spadkowe

Jakie opłaty obowiązują osoby, które otrzymały spadek?

Po śmierci bliskiej osoby, przykładowo współmałżonka lub matki, na ogół uzyskujemy spadek. W niektórych sytuacjach bardzo cieszy on osoby dziedziczące, gdyż wiąże się z niemałymi profitami. W takiej sytuacji musimy zdecydowanie spłacić podatek do urzędu skarbowego, bowiem omawianą sprawę określa ustawa z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków oraz darowizn. Trzeba pamiętać, iż dziedziczy się nie tylko pieniądze oraz dom, lecz także niespłacone pożyczki. W przypadku kiedy krewny nie uiści ich w czasie swojego życia, wówczas przechodzą na pozostałych członków rodziny. Można się przed tym niewątpliwie uchronić, przykładowo wyrzekając się spuścizny zatwierdzając odpowiednią umowę. Warto udać się do dobrego prawnika, który wyłoży nam sekrety prawa oraz poradzi, w jaki sposób mamy postępować.

Jakie dobra są opodatkowane?

Obiektem opodatkowania mogą być na przykład: dziedzictwo naturalne, dziedziczenie zapisanego w testamencie, zachowek (jeżeli spadkobierca obecnie jest pominięty w testamencie), depozyty pozostawione na koncie w banku (w takim przypadku zmarły krewny musi koniecznie dostarczyć tzw. dyspozycję w wypadku śmierci), fundusze inwestycyjne, jak i wszelki dorobek mieszczący się poza granicami kraju (ale tu w momencie otwarcia spadku osoba otrzymująca spadek musi posiadać polskie obywatelstwo albo być polskim rezydentem podatkowym).

Powinniśmy pokryć jeszcze podatek wtedy, kiedy uprawomocni się postanowienie sądu w kwestii spadku. Słowem, kiedy sąd potwierdzi zyskanie spadku. Jeśli zatrudniamy w takiej sytuacji adwokata, wówczas on musi koniecznie nam powierzyć orzeczenie sądu. Podobnie jest wówczas, gdy akt notarialny stwierdzający nabywanie spadku będzie zarejestrowany.

Czy są jakieś kwoty wolne od podatku?

Jest szereg okoliczności, w których wcale nie trzeba opłacać podatku od spuścizny lub darowizny. W przepisach charakteryzuje się trzy kategorie podatkowe. Do pierwszej włącza się najbliższa rodzina: małżonek, matka i ojciec czy rodzeństwo. Do drugiej należą wnuki siostry, ciotki albo partnerzy rodzeństwa. Do trzeciej grupy zaliczają się pozostali nabywcy spadku. Stawki wolne od podatku są stwierdzane zgodnie z grupą, do jakiej został zaliczony spadkobierca. Dla pierwszej kategorii jest to opłata mniej więcej 10.000 zł, dla drugiej – powyżej 7.000 zł, a dla trzeciej – niemal 5.000 zł. W sytuacji, jeżeli wartość spuścizny wcale nie przekroczy opisanych wcześniej kwot, absolutnie nie powinniśmy składać żadnych załączników do urzędu skarbowego.

Zaś, jeżeli dostaniemy spadek, którego wartość będzie sporo wyższa niż suma zwolniona od podatku, wówczas powinniśmy oddać oświadczenie podatkowe. Mamy obowiązek wykonać to w urzędzie znajdującym się w obszarze zamieszkania następcy w czasie jednego miesiąca od dnia usankcjonowania orzeczenia sądu. Później dostaniemy opinię urzędu o wartości podatku, jaki musimy uregulować w przeciągu dwóch tygodni. Podatek oscyluje w obszarze od kilku do kilkunastu procent i zależy od zaliczenia do wybranej grupy podatkowej.

Zrzeczenie się dziedziczenia – przepisy, umowy, przywrócenie prawa

Zgodnie z przepisami każdy dziedzic ma możliwość zrzeczenia się otrzymania majątku, np. w przypadku, gdy po zmarłym ojcu zostają jakieś długi. Wedle kodeksu cywilnego (art. 1048) dziedzic w niektórych przypadkach może zgodzić się na ugodę z ewentualnym spadkodawcą, w której wyrzeka się przejęcia dóbr. Omawianą ugodę trzeba zaakceptować przed otwarciem spadku i jest ona konstruowana w wypadku śmierci testatora. Ugodę trzeba bezwzględnie zawrzeć u notariusza, bo w innym przypadku nie będzie nigdzie uznawana.

Trzeba wspomnieć, że pierwszym z nadrzędnych rezultatów odstąpienia od dziedziczenia jest całkowite odłączenie ze spadkobrania dzieci, wnuków oraz innych bliskich. W ogóle nie możemy również w tej sytuacji odebrać zachowku.

Po odstąpieniu od spadku mamy możliwość prosić o przywrócenie rzeczonego prawa w dwóch okolicznościach:

1. Spadkodawca wprowadza nas w testamencie – tutaj absolutnie nie chodzi o otrzymywanie majątku z upoważnienia określonej ustawy, lecz o spadkobranie z mocy testamentu.

2. Powinniśmy iść jeszcze raz do rejenta i podpisać umowę o przywrócenie prawa do spadku.

Czym jest zachowek i kto może go dostać?

Każdy z nas ma przywilej do napisania testamentu oraz usunięcia z niego wybranych bliskich, m. in. takich, którzy od kilkunastu lat nie interesowali się naszym losem. Prócz tego jedyną osobą wpisaną do testamentu będzie osoba spoza rodziny. Zachowek przysługuje dzieciom, wnukom, osobom w związku małżeńskim i rodzicom, którzy:

  • Mówiąc w skrócie nie zostali w testamencie wydziedziczeni
  • Absolutnie nie zrezygnowali ze spadku
  • Nie odrzucili spuścizny
  • Nie zostali wzięci za niegodziwych
  • Jeśli chodzi o małżonka – jeśli nie doszło do rozwodu z winy możliwego następcy

Jeżeli zainteresował Cię powyższy materiał, wejdź w link po prawej stronie – Prawnik Toruń – a znajdziesz o wiele więcej informacji, np. porady prawne.

Strona używa cookies
Ok