Co realnie będzie odbywało się podczas procesu sądowego? I czy sędzia wymierzy w naszą stronę jedynie nieprzyjemne zapytania? W jaki sposób „usposobić” się do sprawy rozwodowej, żeby otrzymać rozwód? Ruszmy od tego, że aktualnie postępowania rozwodowe absolutnie nie są niczym wyjątkowym. Sporo ludzi z czasem rozumie swój błąd, który popełnili w kwestii dopasowania sympatii. Czasami współmałżonek zdradza albo zaciąga długi, nadużywa trunku albo innych używek czy znęca się psychicznie. W niniejszej okoliczności każdy spośród nas ma podstawę zdeponować pozew o rozwód i wyczekiwać potrzebnego werdyktu sądu. Czyhanie na korytarzu sądowym na zapoczątkowanie postępowania bez wątpienia jest wyjątkowo stresujące. Bynajmniej nie ma się tymczasem czego bać. Powinnyśmy posiadać minimalną wiedzę w kwestii tego, kto i o co będzie faktycznie na niej pytał. Jeśli czujemy, że samodzielnie właściwie nie damy sobie rady, warto wtedy udać się do adwokata rozwodowego, który najpierw pomoże nam zgromadzić wszelkie obowiązkowe dokumenty.
Rozprawę w kwestii rozwodu prowadzi zazwyczaj trzech sędziów, z czego środkowy jest sędzią przewodzącym, a dwaj na brzegach – to sędziowie ławnicy. Postępowanie będzie odbywało się bez współudziału widowni, w konsekwencji z wyjątkiem sędziego centralnego i sędziów ławników, współmałżonków i plenipotentów nikogo więcej wcale nie powinno być na sali. W ogóle nie musimy się w takim przypadku zadręczać, że znajoma z biura dowie się za dużo o naszym związku albo o tym, co właściwie dzieje się w naszej rodzinie. Następnymi szczeblami procesu są: pytanie współmałżonków, przesłuchiwanie świadków, przesłuchanie stron i wreszcie – wydanie orzeczenia.
Na pierwszej sprawie rozwodowej sędzia zwyczajowo rozpoczyna od zadawania kompleksowych zapytań. Czy małżonkowie prowadzą razem gospodarstwo domowe? (jeśli nie, to od kiedy ma miejsce taki stan rzeczy); jak wygląda sytuacja z dziećmi? (czy są dorosłe, kto teraz sprawuje nad nimi opiekę, jeżeli matki albo ojca w wymienionym gospodarstwie wcale nie ma); czy uprzednio toczyły się wobec któregokolwiek spośród współmałżonków postępowania familijne? I czy występuje w ogóle jakakolwiek sposobność na uratowanie małżeństwa? Po niniejszych zapytaniach sędzia przechodzi do przepytania krewnych. Ma szansę to osiągnąć na początkowej rozprawie bądź dopiero na następnej. Na wstępie wysłuchiwani są świadkowie strony powodowej, a później – strony pozwanej. Od ilości świadków wydarzeń uzależniona jest suma procesów, a każda ze stron ma szansę kierować do nich pytania. Jeśli małżonkowie i świadkowie będą już przesłuchani, wówczas sędzia przechodzi do przepytania małżonków. Mają sposobność oni pokazać osobisty scenariusz wydarzeń, odnieść się do tego, co właściwie stwierdził któryś z obserwatorów bądź sam współmałżonek.
W sporej ilości postępowaniach ma możliwość pomóc nam adwokat, zwłaszcza jeżeli pragniemy, aby sędzia zawyrokował winę jednej ze stron za rozpad związku. Mamy szansę się również do niego udać wtedy, gdy: strony miały ogólnodostępny inwentarz, a jedno spośród nich ma działalność gospodarczą w stadium ruiny; pragniemy, aby były zasądzone alimenty na drugiego współmałżonka bądź na dzieci; chcemy mieć całkowitą władzę rodzicielską bądź chcemy przeciwnej stronie zawęzić stosunki z dzieckiem; sytuacja wymaga orzeczenia systemu użytkowania ze wspólnego domu, jego rozdziału bądź daniu go jednemu spośród partnerów; powinno się zawyrokować rozkład kompletnego majątku. Adwokat ma możliwość nam pomóc nie wyłącznie w okoliczności rozwodu, wręcz przeciwnie – też w czasie separacji. Należy wspomnieć, że rozwód i separacją oznaczają dwie różnorakie rzeczy, jakie choć są podobne, ale różnią się konsekwencjami. Werdykt sądu o rozwodzie wpływa na to, że małżeństwo przestaje funkcjonować. W przypadku separacji związek nadal działa formalnie. Osoby, jakie postawiły na separację, z jakichkolwiek względów właściwie nie planują zdecydować się na rozwód, m in. jeżeli są bogobojne bądź posiadają na wychowaniu małoletnie dzieci. Jest też coś wyjątkowego, jak separacja rzeczywista, gdzie mąż i żona obcują oddzielnie, więc nie zajmują tego samego mieszkania.
Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?
Obligatoryjnie musimy posiadać w torbie wszelakie ślady obciążające drugą stronę, jeżeli zależy nam na orzeczeniu wyłącznej winy. Mogą to być fotografie, krótkie wiadomości telefoniczne, wiadomości internetowe czy filmiki. Powinniśmy wykazać, że małżonek, m in. dopuścił się zdrady albo wciąż nadużywa alkoholu. Skoro staniemy przed sądem nie posiadając dowolnych dowodów w niniejszej kwestii (lub nie posiadając świadków) osiągnięcie rozwodu potrafi trwać niesłychanie rozwlekle. Orzeczenie sądu będzie opierało się na przepytaniu współmałżonków i obserwatorów zdarzeń. Jeśli potrzebujesz rzetelnego mecenasa, to kliknij w ten odsyłacz – Rozwody