MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Most protetyczny
6 lipca, 2022
Kubek termiczny dla kogo najlepszy - jaki kubek wybrać
Termiczny kubek dla kogo najlepszy
14 października, 2022

Rodzaje kartoniarek kontynuacyjne i start stopowe w przemyśle

kartoniarki - rodzaje kartoniarek - maszyny pakujące

Proces produkcyjny jest złożony. Jednym z etapów końcowych jest czynność pakowania produktu. W dzisiejszych czasach w wielu fabrykach jest to robione przez specjalistyczne maszyny pakujące. Dzięki czemu wszystko przebiega automatycznie, sprawnie i szybko.

Czym są nowoczesne maszyny pakujące?
Maszyny pakujące (zwane również pakowaczkami) to urządzenia, które ułatwiają oraz zwiększają tempo ogółem procesu produkcji. Są to urządzenia stosowane do zapakowania różnego rodzaju artykułów w różnej postaci. Wyróżnić można urządzenia do zapakowania płynnych substancji, sypkich, w kawałkach a także w wielu innych formach. Wszystko zależne jest od tego, co jest wytwarzane i jak chce się to spakować. Maszyny pakujące wykorzystywane są do zapakowania pojedynczych sztuk artykułów, jak i do zapakowania większej serii w opakowania zbiorcze. Jedną z popularniejszych maszyn pakujących jest kartoniarka – maszyna, której obowiązkiem jest pakowanie obiektów w kartonowe opakowania.

Stosowane są w wielu różnych dziedzinach: spożywczej, przemyśle kosmetycznym oraz przemyśle chemicznym. Tego typu urządzenia mogą pracować samodzielnie, a także w połączeniu z innymi pakowaczkami na linii produkcyjnej. Po tym jak artykuł zostanie osadzony w opakowaniu, kartoniarka może go odpowiednio zabezpieczyć i zamknąć, a następnie oznaczyć.

Na jakiej zasadzie pracuje kartoniarka?

Praca kartoniarki polega przede wszystkim na samodzielnym formowaniu z płaskiego, sklejonego wcześniej kartonu pudełek – kartoników, a później umieszczeniu w nich gotowych obiektów albo materiałów dodatkowych a także zamykając całość korzystając z kleju albo zatrzasku. Umieszczanie obiektu do kartonika może odbywać się ręcznie przez pracownika bądź w sposób zautomatyzowany przy pomocy podajnika. Wszystkie czynności odbywają się samodzielnie, co wpływa na tempo pracy produkcyjnej a także zaoszczędzenie energii.

Jakie typy kartoniarek wyróżniamy?

W dzisiejszych czasach wiele firm na rynku oferuje różnorodne modele kartoniarek, które są dostosowane do różnych potrzeb a także specyfiki określonej branży. Szeroka oferta maszyn kartonujących daje możliwość zrealizowania oczekiwań klienta w obrębie minimalnych i maksymalnych wymiarów oraz usprawnienia wydajności.

Modele znajdujące się na rynku zostały zaprojektowane tak, by mogły podołać wszystkim czynnościom powiązanym z zapakowaniem obiektu.

Na rynku wyróżnić można modele – mniejsze kartoniarki do zapakowania pojedynczych przedmiotów do opakowań oraz całkowicie połączone ze sobą linie produkcyjne z rozbudowanymi systemami kartonowania towarów w opakowaniu zbiorczym.

Kartoniarka może funkcjonować z innymi urządzeniami jak automaty pionowe, odbiorniki oraz transportery.

Kartoniarkę można łączyć z pakowaczkami przeznaczonymi do foliowania albo dołączyć opcję automatycznego wydruku kodów oraz dat. Wszelkie etapy odbywają się wtedy bez pomocy człowieka.

Wyróżnić można dwa rodzaje kartoniarek:

  • start-stopowe – charakteryzujące się zatrzymywanym cyklem pracy pomiędzy następnymi fazami,
  • kontynuacyjne (ciągłe) – charakteryzujące się nieprzerwanym cyklem pracy bez faz przestoju pomiędzy następnymi fazami.

Trzeba napomknąć dlaczego tak właściwie opakowania zrobione z kartonu są przydatne. Wszelkiego rodzaju pudełka kartonowe mają wiele korzyści, do których zdecydowanie przypisać można ich dobry wpływ na ekologię, ponieważ materiał ten poddaje się recyklingowi, a do tworzenia wydruków na kartonach wykorzystuje się farby wodne. Kolejną korzyścią jest ich wytrzymałość na zniszczenia oraz przeróżny zakres zastosowań, dzięki czemu używać je można do transportu lub przechowywania lżejszych jak i ciężkich rzeczy a także w odpowiedniej aranżacji jako pudełko na prezent.

Opakowania zrobione z kartonu czy tektury często posłużyć mogą do wysłania różnych przedmiotów przy pomocy poczty bądź dostawcy, również są pomocne przy okazji przeprowadzek. Poza tym możemy w nich przechowywać także wiele towarów, dlatego też warto poznać bliżej z ich charakterystyką.

Opakowania zrobione z kartonu czy tektury często posłużyć mogą do wysłania różnych przedmiotów przy pomocy poczty bądź dostawcy, również są pomocne przy okazji przeprowadzek. Poza tym możemy w nich przechowywać także wiele towarów, dlatego też warto poznać bliżej z ich charakterystyką.

Praca kartoniarek daje możliwość wykonanie 2 typów opakowań:

– Kartony klapowe – mają klapy na dole jak i na górze, które służą do ich zamykania zazwyczaj przy pomocy taśmy klejącej. Takie pudełka są dostępne do samodzielnego złożenia, ponieważ najczęściej są złożone na płasko, przez co nie zajmują zbyt wiele miejsca i można korzystać z nich wielokrotnie. Przy produkcji opakowań klapowych używa się tektury posiadające 3,5 bądź 7 warstw, z tego powodu znajdą one zastosowanie przy transporcie lekkich bądź cięższych rzeczy.

– Pudełka fasonowe – ten typ pudełka może mieć jakąkolwiek wielkość jak i kształt. Trzeba także wspomnieć, iż do zamknięcia tego rodzaju pudełka nie potrzeba stosować taśmy klejącej, ponieważ posiada specjalne otwory do jego zamykania, jednym z takich wyrobów jest między innymi kartonik od pizzy.

Strona używa cookies
Ok