Ekrany LED - Bandy LED - Telebimy - Wynajem ekranów LED - Investtech
Telebimy – nowa jakość reklamy i obrazu
26 sierpnia, 2016
Muzyka do medytacji – odpręż się w najlepszym wydaniu
27 sierpnia, 2016

”Gdzie rolnik jest nędzny, tam cały kraj nędzny” przysłowie polskie

Podstawowym celem wytwarzania żywności jest – niezmiennie od setek lat – zaspokajanie przybierającego na sile poziomu „pochłaniania” przez ludzi owoców rolnictwa. Współcześnie odnotowano bardziej natężone zainteresowanie produktami z wyższej półki. Nie tylko samo spożycie jest komplikacją, lecz także marnotrawstwo. Według „Raportu Federacji Polskich Banków Żywności” z 2013 roku w pierwszej kolejności idą do śmietnika wyroby wędliniarskie, wyroby piekarskie, jarzyny, owoce, jogurty, kartofle, a później dania , które trzeba tylko odgrzać, mleko, sery, mięso, ryby oraz jajka. Powodami są m. in.: przegapienie terminu ważności, zbyt duże porcje posiłków, kupno artykułu nie realizującego oczekiwań co do jakości, niepoprawne przechowywanie, przesadnie duże zakupy, brak koncepcji na już pozyskane artykuły.
Sporo osób dzięki badaniom naukowym w rolnictwie, które bezustannie ewoluuje, wprowadza postępowe technologie pod swój dach oraz nie ma to nic wspólnego z koszeniem zboża sierpem czy kosą. Wspomniany dylemat w idealny sposób został zaznaczony w ekranizacji filmu „Konopielka”, gdzie bohaterowie są odseparowani od zdobyczy nowych technologii bagnem i zupełnie nie mieli pojęcia przykładowo o radiu. Środki uprawy oraz transportu, np. kombajny, kosiarki, ale też prasy przeszły istotne modyfikacje. Siatka rolnicza także posiada niezwykłą historię, a obecnie tworzywa, z których ona powstaje oraz same możliwości produkcji są coraz staranniejsze. Polscy rolnicy nie domyślali się na czym polega zaawansowany rozwój technologii używanych na wsi, do czasu, gdy we własnym zakresie nie zaczęli wykorzystywać wygodniejszych, bardziej prężnych rozwiązań.

Jak poprawnie ocenić wytrzymałość siatki rolniczej?

W przypadku siatki rolniczej do balotowania (przykładowo do sianokiszonki) uwzględniane są głównie następujące własności: wytrzymałość oraz długość. Te standardowe są cięższe niż nowoczesne, dlatego, że jest to bezpośrednio powiązane ze zmodernizowanym sposobem wyrabiania. Mnóstwo rolników jest zdania, że wspomniany ciężar siatki jest wynikiem dobrej jakości. Nie mogą mylić się bardziej! Masywniejsze są siatki polietylenowe, lżejsze – z innowacyjnych polimerów. Producenci siatek rolniczych umieszczają na produkcie często wyłącznie jeden z dwóch parametrów, który ma niebagatelny wpływ na komfort obsługi oraz stan balotowania. Powszechnie stosowanym tzw. przeciętna trwałość siatki. Jakie ma konsekwencje użycie takiego określenia? Jest ona uzyskiwana z wliczeniem wskazanego marginesu błędu, a zatem cechy każdej sztuki potrafią różnić się plus-minus względem tych napisanych na opakowaniu. Niektórzy producenci nie są przez to w stanie zagwarantować oczekiwanej jakości swojego produktu. Minimalna wytrzymałość konotuje najmniejszy stopień tolerancji i jest w 100% zatwierdzona – nie może być niższa. Duże znaczenie ma wprowadzona technologia: czy siatka do balotów posiada splot tradycyjny (raszlowy) czy „Web-Lock”. Tradycyjny jest stosowany również w produkcji damskich rajstop, swetrów, czy skarpet. Jego wadą jest raptowne prucie się, a efektem rozerwane przez prasę włókna. Kolejna bela nie będzie już porządnie zawinięta. „Web-Lock” ogranicza przedstawione działanie.

Złoty medal dla siatki hybrydowej

Innowacyjnym, intensyfikującym pracę i bardziej komfortowym rozwiązaniem jest siatka rolnicza hybrydowa, którą wolno wykorzystywać w prasach wszelkich możliwych producentów. Jest to niezwykłe ułatwienie, ponieważ sprawdzi się de facto w każdych okolicznościach. Jest raczej solidniejsza (budowane są równiejsze bele), dłuższa (nie trzeba co chwilę podmieniać rolki) oraz tańsza (cena za jeden metr jest niższa). Przeznaczona jest do balotowania siana, słomy, sianokiszonki, torfu, kukurydzy, a nawet śmieci. Posiada opatentowany system uproszczający założenie i przesuwanie się od razu w zakładanym kierunku. Nie mniej jednak rdzeń nie sterczy z palety i zdaje egzamin nawet w bardzo kłopotliwych warunkach, m.in. kiedy siąpi deszcz. Technologia hybrydowa, a zatem jednoczenia w całość tego, co pojedynczo się wyklucza, powstała na bazie skrupulatnych badań laboratoryjnych nadzorowanych w zakładach przemysłowych i na uczelniach, starannej kontroli jakości, badań bezpośrednich (polowych) oraz przy wsparciu samych klientów, którzy wymienione siatki zweryfikowali osobiście. Producentów tej odmiany siatek trzeba pochwalić za: zamieszczenie podwójnej pręgi ostrzegającej przed końcem rolki oraz łatwe otaczanie beli (tym samym likwidowanie „rękawów”). Nieraz mamy do czynienia z sytuacją, że nawet hybryda się zrywa. Trzeba ją nawinąć na 3 rolki naprężające w prasie, zaś nie na 5 (jak proponuje instrukcja obsługi). Nawet wyschniętą i kruszącą się słomę można nią spokojnie ”opatulić”, jako, że wyróżnia się wspaniałą adhezją.

Chcesz znaleźć producenta siatek dla rolnictwa? Zapraszamy na stronę internetową firmy Benmar, gdzie poznasz kompletną ofertę i praktyczne informacje: siatka rolnicza.

Strona używa cookies
Ok