Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Ocieplanie natryskowe poddasza pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak depilować
29 sierpnia, 2020

Termos turystyczny – jaki najlepszy i jak go wybrać ?

Wybierając się na podróż trzeba zadbać o dobre przyszykowanie. Szczególnie jeżeli wybieramy się w góry albo planujemy długie zwiedzanie, trzeba pomyśleć nie tylko o zabraniu wody czy prowiantu, ale też spakowaniu ciepłego lub zimnego napoju. Wielu z nas uwielbia wycieczki z turystycznymi termosami, które przez długi czas zachowują temperaturę kawy, herbaty albo innego napoju. Jakie termosy turystyczne są uznawane za najlepsze i dlaczego? Zazwyczaj przede wszystkim interesującym nas kryterium jest czas utrzymywania temperatury, chociaż tak samo istotna jest szczelność i wytrzymałość. Pośród bardzo zananych turystycznych termosów znajdują się termosy producentów Thermos, Stanley oraz Esbit, dlatego warto się im przyjrzeć.

Jaki turystyczny termos wybrać?

Chcąc wybrać turystyczny termos trzeba spojrzeć na kilka istotnych kryteriów, jakie zaważą na tym, czy turystyczny termos sprawdzi się w określonych warunkach, czy nie. Ważna jest tutaj praktyczność, budowa i materiały, z których termos turystyczny jest zrobiony. Im bardziej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym powinniśmy szukać termosu wykonanego z najlepszej jakości materiałów, jakie nie zawierają szkodliwych substancji i dodatnio oddziałują na sprawne działanie turystycznego termosu.

Najlepiej również zastanowić nad tym, aby termos był wyposażony w zewnętrzną powłokę, dzięki której uzyskamy pewność, że termos nie ucieknie się nam z rąk także w rękawiczkach. W zależności od tego, jak długie przewidujemy wycieczki, powinniśmy dopasować obszerność swojego termosu. Zazwyczaj turystyczne termosy dostępne są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im mniejsza wędrówka tym mniej pojemny termos wystarczy. Na długie wycieczki lepiej kupić większy termos.

Najistotniejszym parametrem, jakim powinniśmy się kierować, chcąc sprawdzić, który turystyczny termos wybrać jest rzecz jasna długość zachowania chłodu lub ciepła. W tym przypadku istotny jest nie tylko czas zachowania ciepła bądź zimna, ponieważ w przypadku najlepszych termosów będzie to nawet pełna doba, ale również zakres temperatur. Nie istnieje termos, który zachowa przez wiele godzin tę samą temperaturę. Warto wspomnieć, że im bardziej zapełniony termos, tym dłużej będzie on pełnił swoje zadanie. By jednak termos turystyczny był użyteczny, musi mieć szczelny korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Zazwyczaj nakrętki są odkręcane albo automatyczne z przyciskiem. Jeżeli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zatrzyma temperatury.

Szczególnie polecane turystyczne termosy

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele turystycznych termosów, jednak bardzo popularne i kupowane należą do trzech producentów, od lat sprzedających tak samo termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego termiczne kubki (te mniej spisują się w trakcie wielogodzinnych wycieczek i charakteryzują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane turystyczne termosy należą do firm: Thermos, Stanley oraz Esbit. Są one szczególnie cenione przez różnych pasjonatów wycieczek i podróży. Czym wyróżniają się ich termosy turystyczne?

Termosy firma Stanley

Termosy turystyczne firmy Stanley mają wieloletnią tradycję powstawania. Tworzone od prawie 100 lat termosy ze stalowym wkładem są mocno wytrzymałe i od lat sprawdzały się w najdłuższych wyprawach. Zdaniem firmy są tak trwałe, że dadzą radę służyć przez wiele lat w ciężkich warunkach, nie tracąc na swoich właściwościach termoizolacyjnych. Jak już wiadomo, umiejętność utrzymania temperatury zależy od wielkości i napełnienia turystycznego termosu oraz elementów struktury. Poszczególne modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W przybliżeniu turystyczne termosy firmy Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h w małych termosach do 20-24h w większych, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc termoizolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest naprawdę bardzo dobra. Należy jednak pamiętać, że w każdym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z upływem kolejnych godzin będzie stawała się nieco wyższa/niższa.

Termosy firma Thermos

Inną tak samo popularną i szczególnie zalecaną firmą produkującą turystyczne termosy i termiczne kubki jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród projektujących termosy od wielu lat, z najwyższej jakości materiałów i surowców. Ponadto Thermos tworzy termosy w swoich fabrykach, bez pomocy innych firm.

Produkty firmy Thermos zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy firma Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat zdobywa sukcesy w projektowaniu swoich obiadowych termosów oraz termosów na picie. Ich szeroka gama kubków i termosów zachęca pasjonatów podróży, a doskonałe właściwości utrzymywania temperatury, jakość i dobra cena, zachęcają, aby przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, utrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach około 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Pamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie powinno się myć w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce da się myć jedynie korek, ale nie dotyczy to wszystkich modeli. Zwykle termosów nie wkładamy do zmywarki, bo mocne detergenty i działanie wysokiej temperatury w trakcie czyszczenia, może destruktywnie wpłynąć na ich umiejętność do zatrzymywania temperatury.

Termos Thermos

Strona używa cookies
Ok