Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Ocieplanie natryskowe poddasza pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak depilować
29 sierpnia, 2020

Termos turystyczny – który najlepszy oraz jak go wybrać ?

Planując wycieczkę powinniśmy zatroszczyć się o porządne przyszykowanie. Zwłaszcza jeśli jedziemy w góry albo planujemy długie zwiedzanie, trzeba pamiętać nie tylko o zaopatrzeniu wody czy prowiantu, ale też spakowaniu zimnego lub ciepłego napoju. Wiele osób uwielbia wycieczki z termosami turystycznymi, które przez dużą ilość czasu utrzymują ciepło lub chłód herbaty, kawy albo innego napoju. Jakie turystyczne termosy są oceniane jako najlepsze oraz z jakiego powodu? Zwykle szczególnie interesującym nas wyznacznikiem jest długość zatrzymywania temperatury, chociaż równie ważna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród najbardziej popularnych termosów turystycznych znajdują się termosy firm Thermos, Stanley oraz Esbit, z tego względu warto się im przyjrzeć.

Jaki termos turystyczny wybrać?

Chcąc wybrać termos turystyczny powinniśmy spojrzeć na parę kluczowych kryteriów, jakie świadczą o tym, czy termos spełni swoją funkcję w konkretnych warunkach, czy nie. Istotna jest tu praktyczność, struktura oraz tworzywa, z których termos turystyczny jest zrobiony. Im mocniej zależy nam na jakości, tym rozsądniej szukać termosu wykonanego z wysokiej jakości materiałów, jakie nie zawierają szkodliwych substancji oraz korzystnie oddziałują na dobre funkcjonowanie termosu turystycznego.

Warto też pomyśleć o tym, żeby termos posiadał zewnętrzną powłokę, dzięki której zyskamy gwarancję, że turystyczny termos nie wyślizgnie się nam z rąk też w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak długie przewidujemy wycieczki, powinniśmy dopasować pojemność swojego termosu. Zwykle turystyczne termosy znajdziemy w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wyprawa tym mniej pojemny termos wystarczy. Na wielogodzinne wycieczki lepiej kupić pojemny termos.

Kluczowym parametrem, którym najlepiej się kierować, chcąc zdecydować, jaki termos turystyczny wybrać jest czas zatrzymania ciepła lub chłodu. W tym przypadku istotny jest nie tylko sam czas zatrzymania ciepła bądź zimna, bo w przypadku najlepszych termosów będzie to nawet cała doba, ale też zakres temperatur. Żaden termos nie utrzyma przez długi czas dokładnie tę samą temperaturę. Warto nie zapominać, że im bardziej wypełniony termos, tym lepiej będzie on pełnił swoje zadanie. Aby termos turystyczny stał się najlepszy, musi posiadać odpowiedni korek. To od niego zależy trwałość termosu. Zwykle nakrętki są odkręcane albo mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zatrzyma temperatury.

Szczególnie znane turystyczne termosy

W sklepach możemy znaleźć wiele termosów turystycznych, jednak najbardziej znane oraz renomowane należą do trzech producentów, od lat tworzących zarówno termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a także kubki termiczne (te mniej sprawdzają w czasie długotrwałych wycieczek oraz charakteryzują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Bardzo znane turystyczne termosy pochodzą z firm: Thermos, Stanley oraz Esbit. Są one szczególnie cenione przez wielu pasjonatów podróży i wycieczek. Czym charakteryzują się ich turystyczne termosy?

Turystyczne termosy firmy Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley posiadają wieloletnią tradycję powstawania. Projektowane od niemal stu lat termosy z wkładem stolowym są mocno wytrzymałe oraz przez lata uczestniczą w dalekich wyprawach. Zdaniem producenta są tak doskonałe, że mogą służyć przez długie lata w ciężkich warunkach, polegając na swoich właściwościach termicznej izolacji. Jak już wiemy, zdolność zachowania zimna lub ciepła zależy od wielkości i napełnienia termosu turystycznego oraz jego budowy. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W zależności od modeli turystyczne termosy firmy Stanley do napojów lub posiłków utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h w mniejszych termosach do 20-24h w większych, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc izolacja termiczna w przypadku termosów turystycznych Stanley jest bardzo wysoka. Należy jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie jest stała i z upływem następnych godzin będzie stawała się nieco niższa/wyższa.

Turystyczne termosy firmy Thermos

Inną równie popularną oraz bardzo zalecaną firmą tworzącą turystyczne termosy oraz kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród produkujących termosy od lat, z porządnych materiałów i surowców. Co więcej Thermos tworzy termosy w swoich fabrykach, bez pomocy firm zewnętrznych.

Produkty firmy Thermos zachowują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firmy Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat zdobywa sukcesy na rynku, w produkcji kolejnych termosów obiadowych oraz termosów na picie. Ich obszerna gama produktów zachęca użytkowników, a świetne właściwości zatrzymywania zimna lub ciepła, jakość i dobra cena, przekonują, żeby przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zatrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach około 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Pamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie należy czyścić w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce można czyścić jedynie korek, choć nie tyczy się to wszystkich modeli. Z reguły termosów umieszczamy w zmywarce, ponieważ silne detergenty oraz działanie wysokiej temperatury w czasie czyszczenia, może ujemnie wpłynąć na ich właściwość do utrzymywania temperatury.

Termos Esbit

Strona używa cookies
Ok