wybielanie zębów toruń - esthetic dental clinic
Wybielanie zębów lampą Beyound
Marzec 4, 2019
Kursy angielskiego dla dzieci Toruń - najlepsza szkoła językowa w toruniu
Kursy angielskiego – Nie tylko dla dzieci i młodzieży
Marzec 25, 2019

Haluksy – w jaki sposób zapobiegać? Kiedy stosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?

Co to są Haluksy

Haluksy są częstą dolegliwość przeważającej części społeczeństwa. Pośród osób zmagających się z haluksami większą część stanowią jednak kobiety. Co jest tego powodem? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” słyszeliśmy już wielokrotnie. Jak uciec przed haluksami, w jaki sposób ekspansję zwyrodnień?

Czym tak naprawdę jest haluks? Z łaciny hallux to paluch koślawy. Jest to zwyrodnienie kości dużego palca u stopy oraz zmiany w obrębie stawu. Bagatelizowane haluksy są powodem coraz silniejszego bólu. Skąd się biorą? Zwyrodnienia te dotykają o wiele częściej kobiet niż mężczyzn. Haluksy powstają głównie dlatego, że nosimy wysokie buty, które silnie obciążają i wykrzywiają stopę. Buty na wysokim obcasie powodują nadmierne obciążenie przedniej części stopy. Paluch jest wtedy silnie obciążony, przeciążona jest również wewnętrzna część stopy. U osób z nadwagą przeciążenia te są proporcjonalnie większe, a kiedy połączymy te warunki ze z pracą w pozycji stojącej, mamy gotową katastrofę dla naszych stóp.

Haluksy to w wielu przypadkach skłonność zapisana w genach- elastyczność tkanek łącznych i skłonność do skrzywień w 70% ma podłoże w dziedziczeniu. Jeśli więc twoja babcia lub mama mają kłopoty z haluksami, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, by zapobiegać im najwcześniej jak to możliwe.

Jak zapobiegać

Przede wszystkim trzeba zatroszczyć się o odpowiednie obuwie. Nie mogą to być pod żadnym pozorem buty na wysokim obcasie. Nie poleca się też kupowania butów wąskich, w których palce stopy nie ma wystarczającej przestrzeni do prawidłowego ułożenia palców. Ludzie z haluksami muszą też wykonywać regularnie specjalistyczne ćwiczenia stóp. Dodatkowo należy dbać o prawidłową dietę i wyeliminowanie ewentualnej nadwagi. Jeśli zaobserwowałeś u siebie zaczątki palucha koślawego, koniecznie idź do specjalisty, który dobierze dla ciebie odpowiedni środek, który zahamuje postępowanie zwyrodnień.

Dzisiejsza medycyna proponuje przeróżne sposoby leczenia i zatrzymywania haluksów. Najpopularniejsze to:

plastry na haluksy – są to środki niwelujące ból wywołany przez deformacje. Zazwyczaj nasączone są specjalnymi olejkami przeciwbólowymi;
separatory – pomagają ułożyć paluchy i stopę w odpowiedniej pozycji, dzięki czemu ograniczamy tarcie i ból powodowany przez haluksy.
peloty w kształcie litery T – to specjalne wkładki żelowe, które układają stopę w zdrowej pozycji, minimalizują nacisk i wstrzymują postępowanie deformacji. Rekomendowane są szczególnie dla kobiet, które bardzo często noszą wysokie obcasy.
wkładki metatarsalne – są zrobione z silikonu; stosuje się je do leczenia płaskostopia poprzecznego i zwyrodnień palucha. Wkładki te naprawiają ustawienie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która łagodzi ból i stany zapalne, niweluje otarcia i zmniejsza przeciążenia na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – używa się je przede wszystkim do profilaktyki haluksów ale też do przyspieszenia rehabilitacji po zabiegu (tak, tak, haluksy niestety należy operować)
Bunito duo – to lecznicza szyna, która jest używana zarówno żeby przeciwdziałać deformacjom ale też by leczyć w początkowej fazie haluksów. Bunito duo nie paraliżuje ruchów, jest stosowana zarówno w dzień jak i w nocy. Bunito duo to jedyny dwuosiowy aparat korekcyjny

Jeżeli leczenie zachowawcze nie daje efektów lub zostało włączone za późno, może się okazać, że konieczna będzie metoda operacyjna. Współcześnie wykonuje się kilka rodzajów zabiegów dokonywanych w obrębie stopy dotkniętej zwyrodnieniem palucha. Część zabiegów polega na operacyjnej korekcji tkanek miękkich, czyli stawu i ścięgien. Pozostałe metody to osteotomie, czyli chirurgiczne korekcje kształtu kości palców i śródstopia.

Jeżeli czujesz, że stan twoich stóp wymaga poprawy, obowiązkowo pomyśl, czy twój styl życia nie jest obciążający dla twoich stóp. Przeanalizuj czy ktoś z bliskich cierpiał na podobne dolegliwości. Spróbuj zrezygnować z z wysokich obcasów. Jeżeli masz nadwagę, pomyśl nad dietą. Najważniejsza jest jednak opinia specjalisty, który pomoże zdiagnozować stopę i w razie potrzeby dobierze odpowiednie środki zachowawcze. Warto pamiętać, że stopy mamy jedne na całe życie. To na nich wspiera się całe nasze ciało, więc należy troszczyć się o nie. Jeżeli odczuwasz bóle, dyskomfort podczas chodzenia, po całym dniu na nogach Twoje stopy są opuchnięte, to najwyższy czas, by się o nie zatroszczyć. Nie pozwól, by zwyrodnienia zwiększały się z dnia na dzień.

Szyna na haluksy

Strona używa cookies
Ok