Apartamenty sopot tanie noclegi
Luksusowy apartament Sopot
31 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Beton dekoracyjny na podjeździe
1 września, 2020

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ?

Dlaczego uzupełnianie ubytków jest istotne? Kilka słów o tym, dlaczego należy uzupełniać ubytki.

Niefrasobliwe traktowanie ubytków w zębach może prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych. Bardzo często to między innymi: wady zgryzu, ubytki kostne, przechylanie i przemieszczanie się zębów, bóle głowy a nawet kręgosłupa! Nawet pojedynczy ubytek może spowodować m. in. widoczne zmiany w obrębie szczęki. Za zmianami, które wpływają bezpośrednio na wygląd czyli m.in. przemieszczenie się zębów, idą odczuwalne konsekwencje zdrowotne: bóle głowy i kręgosłupa, problemy ze stawami, ubytki kostne, wady wymowy. Zęby tracą odporność na nacisk, przez co zaczynają się przemieszczać a nawet stopniowo wypadać. Dlatego należy zwracać uwagę na to, by zawsze uzupełniać ubytki. Nie wolno nam także zapominać o regularnych kontrolach u stomatologa.

W jaki sposób uzupełnić ubytek?

  1. Tradycyjne protezy ruchome: wady i zalety

Współcześnie dysponujemy wieloma technikami uzupełniania ubytków. Dzisiejsze protezy ruchome nieporównywalnie różnią się od tych sprzed kilku dziesięcioleci pod względem dopasowania jak i jakości wykonania. Do głównych zalet protez tradycyjnych można zaliczyć przede wszystkim dostępność i nieduży wydatek w porównaniu z implantami. Osoby zdecydowane na protezę ruchomą, powinny zwrócić szczególną uwagę na dobór spożywanych produktów oraz specjalne środki mocujące protezy. Należy także szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Niezbędnym jest stosowanie odpowiednich preparatów do czyszczenia protez. Wszyscy zdecydowani na wariant protezy tradycyjnej muszą się przygotować także na to, że częściowo zasłonięte podniebienie może częściowo zakłócać odczuwanie smaków. Protezę ruchomą należy wymieniać systematycznie raz na pięć lat. Dotyczy to także trochę bardziej inwazyjnej metody stałych mostów protetycznych. Mosty protetyczne to stała proteza umieszczana na pozostałych zębach.

Ile kosztuje proteza tradycyjna?

Ceny wahają się. Koszt zależy od tego, jaki materiał chcemy wykorzystać. Cena za protezę może wynosić od 150 zł do 2500 zł. Warto wspomnieć, że w koszt utrzymania protezy musimy także wliczyć m. in. środki czyszczące, specjalnie przeznaczoną do protez szczoteczkę, czy specjalny klej. Kiedy zsumujemy wszystkie wydatki związane z protezą w ciągu roku, może się okazać, że generują koszty rzędu 7-8 tysięcy rocznie! Być może dlatego pacjenci coraz częściej wolą inwestować w implanty.

  1. Czy implanty zębowe są lepsze od protez?

Z czego składa się implant zębowy? To najnowocześniejsza metoda uzupełniania ubytków zębowych. Implant składa się ze śruby, która jest mocowana w kości wyrostka zębodołowego, łącznika implantu i korony, oraz części protetycznej mocowanej na implancie. Zabieg mocowania implantów jest nieinwazyjny i nie wymaga pobytu w szpitalu. Podczas wszczepiania implantów stosuje się jedynie znieczulenie miejscowe. W zależności od ilości wstawianych implantów zabieg może potrwać od 20-60 min. Statystyki prowadzone od lat pokazują, że 97% zabiegów kończy się sukcesem a klienci są zadowoleni. Trwałość implantów jest ich kolejną zaletą- zabieg wykonujesz raz na całe życie. Raz założone implanty możemy mieć do końca życia, bez konieczności regularnej wymiany jak w przypadku protez tradycyjnych.

Ważnym aspektem przemawiającym za stosowaniem implantów są także minimalne szkody dla reszty zębów. Tradycyjne protezy osiadające mogą powodować zanik kości wyrostka zębodołowego i różne schorzenia jamy ustnej. W przypadku implantów zagrożenie podobnymi dolegliwościami jest znikome. Implanty stworzone są z materiałów bio-kompatybilnych. Sztuczne zęby są zatem bardzo łatwo integrowane przez organizm. Wszczepianie korzenia implantu w kość wyrostka zębodołowego często owocuje wrośnięciem w kość, dzięki czemu zapobiegamy zanikom kostnym w miejscu ubytku.

Jakie są rodzaje implantów?

Jak już wspominaliśmy w innej części tego artykułu, implanty składają się z trzech części:

  • Śruba implantu
  • Łącznik (najczęściej ceramiczny/ tytanowy)
  • Korona osadzona na implancie- część protetyczna

Długowieczność implantu leży często u podstaw jego wykonania- stosuje się najlepsze materiały, dzięki czemu wprawiane zęby służą nam często do końca życia. Najczęstsze połączenia w budowie implantu to: do produkcji śrub najczęściej stosowany jest tytan. Korony osadza się jednak zarówno na metalach zwykłych jak i na metalach szlachetnych. W zależności od preferencji klienta może to być zarówno tytan jak i złoto.  Korony najczęściej wykonane są tylko z ceramiki, a zęby przednie są w całości pełnoceramiczne. To, jakie materiały wybierzemy, determinuje ostateczny koszt implantów. Koszty implantów zębowych są dużo wyższe: cena za jeden implant to od ok. 2,5-3 tys. Wysoka cena jest główną wadą implantów.

Protezy czy implanty?

Najczęstszym czynnikiem na który zwracają uwagę pacjenci jest cena. Protezy ruchome są korzystniejszym wariantem biorąc pod uwagę koszt. Niestety generują one dodatkowe koszty, związane z ich utrzymaniem.. Nadprogramowe wydatki przynosi także wymóg regularnej wymiany protezy. Implanty natomiast służą nam całe życie, chociaż na pierwszy rzut oka są o wiele droższe niż proteza tradycyjna. Nie musimy jednak stale dokładać do ich utrzymania, i nie szkodzą pozostałym zębom.

Pamiętaj, że uzupełnianie ubytków jest koniecznością. Możliwości wyboru przy uzupełnianiu ubytku jest kilka. Warto więc zastanowić się nad tym, co jest najlepsze dla Twojego zdrowia.

Protetyka Bydgoszcz

Strona używa cookies
Ok