Chirurgia szczękowa jest częścią medycyny, która łączy ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej w tym zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.
Na oddział chirurgii szczękowej trafiają zawiłe przypadki, takie jak uszkodzenia lub odkształcenie jamy ustnej. Dotyczy to też kuracji przewlekłych stanów zapalnych i usuwania zębów , redukcji wad zgryzu, czy wstawiania implantów.
Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają wspólny zakres działania, ale to zupełnie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się naprawą jedynie w obrębie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa mieści w sobie leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, dlatego jest szerszym pojęciem.
CZYM ZAJMUJE SIĘ CHIRURG SZCZĘKOWY?
Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu
Deformacja twarzy może być skutkiem wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz otwarty czy zgryz głęboki to jedne z najpowszechniejszych dolegliwości, w których specjalizuje się chirurg szczękowy. Zniekształcenie twarzoczaszki może również nastąpić w przypadku urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może także podnieść estetykę twarzy pacjenta, nadając pożądany wygląd czy proporcje podbródkowi.
Zęby zatrzymane
Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy przestają rosnąć, lecz nie wychodzą ponad błonę śluzową lub kształcą się w środku kości. Powoduje to groźny stan zapalny, mogą też przemieszczać pobliskie zęby w nieodpowiednie, co łączy się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Zazwyczaj zatrzymanie zębów odnosi się do ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy zapewnia ich usunięcie.
Stan zapalny, torbiel lub guz w obrębie jamy ustnej
Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, gdy guz lub torbiel występuje niedostępnym położeniu lub w zbliżeniu do zatok szczękowych. Chirurg również pomaga wyleczyć stany zapalne kości, które biorą się od zębów.
Złamania kości żuchwy
Złamania są możliwe na skutek wypadku, mocnego uderzenia albo urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w znieczuleniu miejscowym. W cięższych przypadkach podaje się ogólne znieczulenie. W punkcie złamania zwykle umieszczane są specjalne protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one różne kształty, ze względu na możliwość wyginania ich do właściwego kształtu, do uszkodzonej kości.
Resekcja korzeni zębów
Ten zabieg dotyczy głównie zębów jedno-korzeniowych zwłaszcza w przypadku, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych żuchwy. Kwalifikują się też zmiany chorobowe w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie w wyniku obecności ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. Przy resekcji nie ma potrzeby wyrywania całego zęba. Zwalcza się głównie przyczyny dolegliwości. Wyrywany jest tylko zmieniony fragment korzenia. Pacjent jest pod znieczuleniem podczas zabiegu. Po usunięciu zmienionej tkanki wspólnie z wierzchołkiem korzenia, osłania przed powstaniem kolejnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.
Chirurgiczne sprowadzenie do łuku zębów
Zazwyczaj odnosi się do kłów. W przypadku gdy ząb, w procesie wzrostu miał niedużo miejsca w szczęce albo wykrzywił się, ortodoncyjnie wstawia się go do łuku zębowego. Po określeniu jego miejsca dzięki diagnostyce radiologicznej, odkrywa się go chirurgicznie i przytwierdza zamek ortodontyczny, by przemieścił się na właściwe miejsce w łuku zębowym.
Implanty zębowe
Ubytki w zębach są wynikiem wielu powodów. Zazwyczaj jest to pomijanie higieny jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek albo palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, oferuje możliwość wypełnienia ubytków w uzębieniu, wszczepiając implanty . Taki zabieg ma wiele zalet, w tym zapewnia absolutną estetykę i funkcje, zbliżonym do naturalnych zębów.
Plastyka tkanek miękkich i tkanki kostnej
Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się zabiegami na tkankach miękkich i kostnych, po to by polepszyć estetykę twarzy. Wykonywane są też przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wówczas na celu zlikwidowanie wszystkich nierówności, fałdek czy zgrubień, aby jama ustna realizowała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Takie zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej albo polepszenia zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.
Co jeszcze trzeba wiedzieć?
Na konsultację u chirurga szczękowego niezbędne jest skierowanie. Można je odebrać u każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz także lekarza rodzinnego. Wyłącznie pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach zostaną przyjęci bez skierowania.
Plusem jest to, że chirurgia szczękowo-twarzowa jest dostępna na NFZ w miejscach, mających zawarte umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle jest zależny od ilości pacjentów i wielkości miasta.