Implanty stomatologiczne wypełniają luki w sytuacji utraty zębów i są jednym ze znanych i bardzo wytrzymałych uzupełnień protetycznych. Po odpowiednio przeprowadzonym leczeniu korzeń implantu zęba łączy się z tkanką kostną, a umieszczona na nim korona imituje naturalne zęby.
Ze względu na zastosowanie implantów można uzupełnić nie tylko poszczególne braki, a nawet cały komplet zębów. Implanty stomatologiczne są także solidnym oparciem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.
Jedną z podstawowych zalet implantów jest ich wytrzymałość. Oceną dentystów właściwie zaaplikowany implant może wystarczyć właściwie do końca życia. Zgrane z tkanką kostną, pomimo przepływu czasu nie tracą na swojej trwałości, nie psują się i nie sprawiają kłopotów. Oprócz tego zastosowanie implantów to wysoki komfort . Implanty zębowe nie przemieszczają się i nie dopuszczają do tego, żeby np. zamocowana na nich proteza przestawiała się nieodpowiednio.
Dla kogo przeznaczony jest implant stomatologiczny?
W głównej mierze implantów nie wykonuje się u kobiet w ciąży ani u osób z problemami układu krzepnięcia krwi czy z daleko posuniętą osteoporozą. Ograniczeniem jest także aktywny nowotwór i nieustabilizowana cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci oraz osób poniżej 16 roku życia, ze względu na wciąż postępujący proces wzrostu szczęki.
Wiele przeciwwskazań nie odbiera całkowicie możliwości wszczepienia implantów zębów, ale muszą być one skonsultowane z dentystą. Są to na przykład osoby z wadami serca,chorobami psychicznymi albo z chorobą Parkinsona. Rozmowy z dentystą wymagają także ci, którzy latami nałogowo palą papierosy.
Proteza zębowa a implant?
Implanty gwarantują sporo możliwości odbudowy piękna uśmiechu. Niekiedy zdarza się, że pacjent wymaga zastąpienia kilku zębów, a niekiedy pełnego łuku.
Stomatolog protetyk ma kilka rozwiązań, ale obecnie często wybieranymi metodami są wszczepienie implantów albo założenie tradycyjnej protezy całkowitej. Choć oba te sposoby nieźle ukrywają bezzębie, oba posiadają zarówno zalety i wady. Zdarza się, że korzystanie z protezy może być nieodpowiednie dla pacjenta ze względu na np. nietypowe uwarunkowania anatomiczne jamy ustnej. Takie protezy nie są też wieczne. Co kilka lat trzeba kupić nową protezę, dlatego że z czasem nie są już tak dopasowane, jak były, gdy je kupiono.
Zastosowanie implantów zębowych z kolei zabiera znaczną ilość czasu ze względu na konieczność włożenia śruby implantu w kości szczęki i żuchwy, a za to implant może przetrwać również do końca życia. Wszczepiony implant przed zasadzeniem korony, która będzie imitowała ząb, musi zrosnąć się z tkankami i kośćmi. Dopiero wtedy można kontynuować leczenie protetyczne.
Leczenie kanałowe a implant?
Głównym przeznaczeniem leczenia kanałowego jest naprawienie zainfekowanej miazgi zęba. Taki rodzaj leczenia uznaje się za jeden z najbardziej wymagających zadań dentysty wykonującego leczenie kanałowe, ale większość zabiegów daje oczekiwane skutki. Leczenie kanałowe daje możliwość uratowania naturalnego zęba. Dzięki wysokiej efektywności tego zabiegu, obecnie możliwe jest zatrzymanie zębów, jakie jeszcze jakiś czas temu były z reguły wyrywane.
Z kolei implanty stomatologiczne budową przypominają naturalne zęby, a oprócz tego nie psują się, jeśli pacjent przestrzega higieny zębów, implanty są w świetnym stanie do końca życia. Dlatego też nie ma potrzeby martwić się bólem i dolegliwościami, a ekstrakcja bardzo zepsutego zęba i wymiana go na implant zęba, jest bardzo często rozwiązaniem zdecydowanie lepszym.
Co robić po wszczepieniu implantu dentystycznego?
Generalnie trzeba zrezygnować parzących potraw i przenieść się na półpłynną dietę. Nie wolno korzystać ze obszaru jamy ustnej. Według stomatologów niewłaściwe jest także dotykanie placami i językiem operowanego miejsca, żeby nie doprowadzić do zakażenia albo podrażnień. Trzeba odłożyć palenie i alkohol, ze względu na to, że zatrzymują proces zrastania się dziąseł. Co więcej przez okres około miesiąca nie wolno wykonywać fizycznego wysiłku.
Bardzo ważne w tym przypadku jest stosowanie się zaleceń stomatologa. Niezbędne jest regularne uczestnictwo w wizytach kontrolnych oraz zgłaszanie się do stomatologa, jeśli tylko wystąpią alarmujące objawy.
Używanie środków przeciwbólowych i antybiotyków możliwie jest tylko według zaleceń stomatologa. Samodzielne zwiększanie lub pomniejszanie dawek bez zatwierdzenia dentysty może okazać się zagrożeniem dla zdrowia. Nie zaszkodzi także przemywać jamę ustną stworzonymi w tym celu płukankami. Wykazują one zastosowanie odkażające, łagodzące i przeciwbakteryjne.
Jak troszczyć się o implant zęba?
O implanty zębowe powinno się dbać tak samo jak o naturalne zęby. Fundamentem jest regularne czyszczenie chociaż dwa razy przez dzień, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby szorować miękką szczoteczką.
Mimo tego, że implanty zębowe nie niszczą się od korozji ani próchnicy, trzeba o nie dbać z szczególną uwagą. Bez szczotkowania zębów po posiłkach pozostałości pokarmów będą zbierać się w okolicy dziąseł. To jest początkiem powolnego obniżania się dziąseł. W tym przypadku często odsłania się tytanowa śruba implantu zęba, w ten sposób tracąc dobry wygląd. Obok tego warto minimum 2 razy w roku odwiedzić klinikę stomatologiczną na kontrolę.
Sprawdź nasze usługi: implantologia